Soru :

merhaba, öncelikle böyle bir platform olduğunu yeni öğrendim ve böyle bir hizmet verdiğiniz için de çok teşekkür ediyorum. Ben 21 yaşında bir erkeğim ve bundan 4-5 yıl öncesine kadar çok fazla korunmasız eşcinsel, pasif ilişkilerim oldu. O zamanlar HIV ve diğer cybh ler konusunda bilinçli değildim ve pasif (eşcinsel) ağırlıklı biseksüeldim. Utanarak söylüyorum İnternette HIV statüsünü bilmediğim birçok insanla tanışıp korunmasız cinsel ilişkiye girdim ve bunların hemen hemen hepsi erkekti. Ve bu 9 ay öncesine kadar da devam etti. Fakat 9 ay öncesinde cinsel yolla bulaşan hpv kaptım ve maalesef o zaman CYBH nin farkına vardım ve HIV ile ilgili de İnternetten belirti ararken hemen hemen hepsini kendimde buldum. Daha sonra yaşadığım şehirdeki modern ve güvenilir laboratuvarlarla görüştüm ve son maruziyetimden sonraki 2. aydan 6. aya kadar (6. ay dahil) tam olarak 9 adet 4. Nesil HIV ve diğer CYBH testlerini yaptırdım ve hepsi negatif geldi. Fakat bende HIV paranoyası başladı. Geçmişimde çok riskli ve şüpheli çok fazla ilişki yaşamama rağmen testlerim negatif. Birçok doktora danıştım, bana testlerimin fazlasıyla yeterli olduğunu söylediler ve en son 2 gün önce de (son ilişkimden sonraki 190. Gün) danıştığım enf. Uzmanına da şüpheli ilişkimi ve belirtilerimi anlattım ve yaptırdığım testleri söyledim kendisi testlerimin yeterli olduğunu ve belirtilerimin HIV ile ilgisi olmadığını söyledi ve yine de teyit amaçlı bir HIV testi daha yaptırdı ve o da negatif geldi. Ve pencere dönemini de göz önüne alırsak HIV testlerim kesin olarak negatif olduğum yönünde. Ama hâlâ kuşkularım geçmiyor çünkü bu kadar riskli geçmişime rağmen nasıl negatifim? Anlam veremiyorum şanslı olduğum için mi acaba?. Belki inanmayacaksınız ama ben o günden beri artık heteroseksüelim ve hiçbir anlamda cinsel olarak erkekler ilgimi çekmiyor. Ve hoşlandığım bir kız var ve ona açılmak istiyorum artık fakat açılamıyorum çünkü ileride testlerimin pozitife dönmesinden ve birlikte olduğum kıza da zarar vermekten korkuyorum. belki de bunun sebebi geçmişimden dolayı kendimi cezalandırmam ve suçlu hissetmem. Sizin bu konuda fikriniz ne olur artık testlerinin dönmesi mümkün olur mu? Geçmişimi unutabilir miyim? Biraz uzun bir soru oldu içimi döktüm sayılır

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle güzel yorumların ve sorun için çok teşekkür ederiz.

Soruna gelince, HIV ile ilgili bir kaç konuya değinmek iyi olabilir. Genellikle HIV ile ilgili var olan endişeler, HIV konusunda yanlış ve eksik bilgilerden kaynaklanabilmektedir. Maalesef ki, bu durum da kişiler üzerinden oldukça olumsuz etkilere neden olmaktadır. Ancak HIV böyle bir şey değildir.

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı, rektal sıvı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilmektedir. Eğer partnerin HIV ile yaşıyor ve tedavi görüyorsa, bu durumda korunmasız cinsel ilişki ile de aktarım söz konusu değildir. Bu durum Belirlenemeyen=Bulaşamayan olarak tanımlanmaktadır. Etkili tedavi ile HIV ile yaşayanların kanındaki virüs baskılanarak belirlenemeyen ve durumda da bulaşamayan duruma gelmektedir. 

Ayrıca, HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu süreç testin yapısına göre değişse de, genellikle 45. gün ve 90. gün sonrasında yapılmakta ve kesin sonuç alınmaktadır. Dolayısıyla, senin de yaptırmış olduğun testlerin sonuçları doğrultusunda negatif olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, daha sonradan testin pozitife dönmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Bunlara ek olarak, HIV aktarımının cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim açısından herhangi bir özel aktarım durumu yoktur. Eşcinsel, heteroseksüel, biseksüel veya herhangi bir cinsel yönelim tanımlamaları HIV açısından herhangi bir risk oluşturmaz. HIV aktarımı, cinsel kimlikler ve yönelimlerden ziyade, cinsel pratiklerle ilişkilidir. 

Özetle, bahsettiğin testler HIV ile enfekte olmadığını göstermektedir. Yaşadığın endişe durumu devam ederse bir psikologa danışman faydalı olabilir. Dilersen HIV ve AIDS konusunda kapsamlı bilgi için bilgi oturumumuzu da buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp