Soru :

Merhaba ben düzenli olarak mastürbasyon yapıyorum ve çoğunda sadece okuşuyorum asla parmağımı deliye sokmadım ve bakireyim reglmin 6 günüydü dün gece mastürbasyon yaptım ve sonrasına bi ağrıyla uyandım vajinam kuruydu ve çok ağrıyordu haliyle çok korktum bunun sebebi nedir?

Cevap :

Merhaba,

Regl döneminde hormonal değişiklikler kaynaklı vajinal kuruluk deneyimlemek gayet doğaldır. Dolayısıyla deneyimlenen vajinal kuruluk mastürbasyonun ağrılı olmasına neden olabilir. Her ne kadar vulva yapısal olarak kendi kendine ıslanma özelliğine sahip olsa da, regl döneminde olmak veya stres, kaygı, varsa kullanılan ilaçlar ve olası enfeksiyonlar da dahil olmak üzere vajinal kuruluğa neden olabilir. 

Vajinal kuruluk sürecinde yapılan mastürbasyon vajinal dokuları daha da tahriş ederek daha fazla kuruluğa ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu nedenle mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı kullanmak vajinal kuruluk etkilerini azaltmaya ve deneyimi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir. Kayganlaştırıcılar genel olarak ön sevişme, mastürbasyon veya bir partnerle yapılan cinsellikler için oldukça keyifli olabilmektedir. Kayganlaştırıcı kullanılmasına rağmen veya uzun süren bir vajinal kuruluk deneyimlersen, altta yatan nedeni ve uygun tedavi seçeneklerini belirlemek için belirtileri bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemli olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp