Soru :

Ben trans bir bireyle korunmalı ilişki yaşadım aktif ve pasif bir şekilde ilişkiden yaklaşık 4 hafta sonra boğazımda şiddetli ağrı dilimde pamukçuk dudağımda uçuk ishal ve aşırı derecede halsizlik gibi belirtiler yaşadım kendisine bu belirtilerden bahsettim oda düzenli test yaptırdığını ve korunmasız ilişki yaşamadığını söyledi

Cevap :

Merhaba, 

Cinsel ilişkilerde herhangi bi enfeksiyonla enfekte olma durumu, kiminle cinsel ililkiye girildiğinden ziyade hangi aktivitelerin yapıldığı ve hangi önlemlerin alındığı ile ilgili bi durumdur. Doğru kondom kullanımı birçok cinsel yolla aktarılan enfeksiyonun (CYAE) önlenmesimde etkili bir araç olmaktadır. Ancak doğru olmayan kondom kullanımında veya kondom kullanılsa dahi bazı aktivitelerle, bazı CYAE’ler aktarılabilme olasılığı vardır. Dilersen CYAE’ler konusunda daha fazla bilgi için buradan bilgi oturumunu detaylı inceleyebilirsin.

Bahsettiğin durumun doğrudan bir CYAE belirtisi olabileceği söylemek zor olsa da, belirtiler CYAE veya CYAE dışında birçok sağlık durumunun belirtileri olabilir. Ancak yine de devam eden bir belirtilerin varsa, en kısa zamanda bir sağlık uzmanına danışman faydalı olacaktır.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp