Soru :

Vajinamda birden bire beyaz beyaz soyulmalar oldu bildiğiniz soyulmuş duruyor. Regl dönemimde çok uzum süre ped kullandım ve kaşıntı yaptı baya. Bundan olabilir mi yoksa başka bir sebebi var mıdır?

Cevap :

Merhaba,

Vulvada ortaya çıkan soyulmaların birçok nedeni olabilir. Bunlar; egzama, sedef, cinsel yolla aktarılan enfeksiyon veya mantar enfeksiyonların neden olduğu belirtiler olabilir. Vulvada ortaya çıkan soyulmalar ve kaşıntı genellikle mantar enfeksiyonların belirtisi olabilmektedir. Mantar enfeksiyonlarının tedavisi kişide kişiye göre değişebilmekle beraber, genellikle merhem veya benzeri kısa tedavilerle kısa sürede giderilebilmektedir. Diğer cilt problemleri de doğru tedavi uygulandığında kısa sürede giderilecektir. Ancak senin de belirttiğin üzere uzun süre ped kullanımı da soyulmalara neden olmuş olabilir. Pedlerin sık sık değiştirilmesi gereklidir. Regl ürünlerinin kullanımına dair buradan bilgi oturumunu inceleyebilirsin. 

Soyulma ve kaşıntının sebebini öğrenmenin en kesin yolu bir sağlık uzmanına danışmaktır. En yakın zamanda sağlık uzmanına danışman, tanı ve uygun tedaviye başlaman senin için faydalı olacaktır. Hastanelerin cildiye bölümüne başvurabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp