Soru :

Merhaba, cinsel birliktelik yaşamaya bir ay önce başladım. Erkek arkadaşımı seviyorum ve güveniyorum. Çok temiz olması beni rahatlatıyor. Onun dokunuşlarıyla sürekli uyarılabiliyorum vajinal ıslanma meydana geliyor ve oldukça fazla. Fakat ne kadar ıslanırsam ıslanayım ve ne kadar uzun sürerse sürsün orgazm olamıyorum. Klitoral uyarılmam da çok uzun zaman alıyor fakat bir tek klitoral orgazm olabiliyorum oda çok kısa sürüyor saniyeler içinde bir karıncalanma ile bitiyor. Erkek arkadaşımla birlikteyken o içimdeyken sürekli idrara çıkma isteğim oluyor her an altıma kaçıracakmış gibi hissedip panikliyorum ve bölmek zorunda kalıyorum. Birliktelik yaşamadan önce çok uzun süre tuvalette oturuyorum ve iyice idrarımın olmadığından emin olmaya çalışıyorum fakat ilişki sırasında yine de çok uzun süredir tutuyormuşum gibi tuvalete çıkma isteği geliyor fakat kalkıp tuvalete gittiğimde çok uzun süre oturuyorum ve zorla ıkınınca çişimi yapabiliyorum bu durumu nasıl aşacağım bilmiyorum yardım eder misiniz ?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğu değil, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek gerekmektedir. Bu noktada partnerle iletişim ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilmemiz orgazm için önemlidir. Burada önemli olan konu ise klitorisin sadece dışardan görünen kısmının değil, kişinin onayı dahilinde ve zevk alacağı şekilde bölgesel uyarılması gerektiğidir. Ayrıca, klitoral uyarılma yöntemleri kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu nedenle hangi şekilde klitoral uyarılmadan zevk aldığını keşfetmek önemli bir adım olabilir. Bunu hem mastürbasyonla hem de partnerinle iletişim kurarak/paylaşarak keşfedebilirsin. Özellikle mastürbasyon cinsellikte nelerden zevk aldığımızın, bedenimizin hangi bölgelerinden uyarıldığını keşfetmenin en iyi yöntemlerinden birisi olabilmektedir. İstersen buradan mastürbasyonla ilgili blog yazımızı da okuyabilirsin

İdrar konusunda ise; cinsellik esnasında idrar yapma isteğinin veya endişesinin çok yaygın bir durum olduğu söylenebilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri; vajinal kanalın mesane ve üretra ile yakın olmasıdır. Penetrasyon sırasında penisin mesaneye baskı uygulaması ve idrar yapma dürtüsüne sebep olabilmesidir.

Cinsellik esnasında idrara çıkma hissi cinsellikten alınan zevki azaltabilmekte ve orgazm olamamaya da sebep olabilmektedir. İdrara çıkma hissinin nasıl oluştuğunu keşfetmek bu noktada önemlidir. Bu sebeple öncelikle kendiniz vulva ve vajinanızı tanımaya vakit ayırabilirsiniz. İdrar hissi ile bağlantılı olabilecek uyarılmaların neler olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Belirli cinsel pozisyonlar da uyarılmaya sebep oluyor olabilir. Kendiniz ya da partneriniz ile birlikte bu pozisyonları keşfederek cinsel pozisyonları değiştirmeyi deneyebilirsiniz. 

Cinsellik öncesinde ya da his geldiğinde mesaneyi boşaltmak da önerilmektedir. Cinsel aktivite öncesinde kafein, alkol gibi idrar söktürücü işlevi olan içecekleri tüketmemek de faydalı olabilir. Ek olarak; idrara çıkma hissinin azalması için pelvik kasların güçlendirilmesi gibi egzersizler de bulunmaktadır ancak bu egzersizleri bir uzman ile planlamak ve uygulamak senin için daha iyi olabilir. Fiziksel olarak her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir üroloji uzmanına ve/veya jinekologa kontrole gitmek de iyi olabilir.

Eğer deneyimin seni, partnerini veya genel yaşantını etkiliyorsa, bir cinsel sağlık uzmanına danışmak faydalı olabilir. Eğer bir cinsel terapist ile konuşmak istersen, aşağıdaki bağlantı üzerinden sana uygun olan terapisti bulabilirsin:

CETAD’ın (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) terapist listesine buradan erişebilirsin

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp