Soru :

Merhaba iki ay önce mantar enfeksiyonu geçirdim doktora gidip tedavi oldum. Sonrasında bana 1-2 hafta gibi bir süre cinsel ilişkiye girmemi söylemişti şuan süreyi net hatırlamıyorum. Neyse ben kendimi rahat hissetmeyip bu süreyi bir aya uzattım. Sonrasında ilk cinsel etkinliğimde esnasında biraz ağrı sızı duydum (ilk kez böyle bir şey yaşadım) sonrasında da kasıklarımda buna zaman girdi diye düşünüp üstüne düşünmedim. Doktorumda yurtdışındaydı. Tekrar seks yaptığımda bu sefer bir sızı yoktu ancak kasık ağrısı yaşıyorum bunun sebebi nedir, ne önerirsiniz? Farklı bir doktora gitmeli miyim?

Cevap :

Merhaba,

Mantar enfeksiyonu teşhisi konulduktan ve tedavi edildikten sonra cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı ve acının bir çok nedeni olabilmektedir. Bunlar devam eden enfeksiyonun belirtileri olabileceği gibi tedavi süreci tamamlanmamışenfeksiyon belirtisi de olabilir.

Mantar enfeksiyonları, genellikle vajinal dokularda iltihaplanma ve tahrişe neden olarak kuruluğa yol açabilir, bu da cinsel ilişkiyi rahatsız edici veya ağrılı hale getirebilir. Buna ek olarak, mantar enfeksiyonu tam olarak tedavi edilmemiş olabilir ve bu da cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa sebep olabilir. Enfeksiyonun tamamen iyileştiğinden emin olmak için sağlık uzmanı tarafından reçete edilen tedavi rejimini takip etmek ve ilaç tedavisini önerildiği şekilde tamamlamak ve tamamladıktan sonra muayene olmak önemlidir.

Buna ek olarak, cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya denek olabilecek bir diğer faktör ise psikolojik faktörler olarak değerlendirilmektedir. Bazı durumlarda kişiler, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar sorasında cinsellik deneyimlerinde psikolojik faktörler kaynaklı ağrı ve acı ile karşı karşıya kalabilir. Eğer bahsettiğin ağrının bu gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini düşünüyorsan bir sağlık uzmanı veya bir cinsel terapistle görüşmek iyi olabilir. Dilersen cinsel terapist listesi için buraya göz atabilirsin.

Genel olarak cinsellik sırasında ağrı veya acı hissedilmesi herhangi bir sağlık durumuna işaret etmektedir. Bu nedenle, altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedavi seçeneklerini bulmak için sağlık uzmanınızla konuşmak önemlidir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp