Soru :

merhabalar, uzun süreli bir ilişkim var ve ilk kez onunla cinselliği yaşadım. düzenli bir cinsel hayatımız olduğu söylenebilir. bakirelik dönemimde klitoral yolla masturbasyon yapıyordum ve orgazm yaşıyordum. şu an erkek arkadaşım oral ya da sürtünme gibi yollarla uyarsa da klitoral orgazmı hiçbir şekilde yaşayamıyorum ilişki sırasında. bunun sebebi nedir ve bunu nasıl sağlayabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Aslında önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğundan ziyade, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek gerekmektedir. Bu noktada partnerle iletişim ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilmemiz orgazm için önemlidir. Burada önemli olan konu ise klitorisin sadece dışardan görünen kısmının değil, kişinin onayı dahilinde ve zevk alacağı şekilde bölgesel uyarılması gerektiğidir. Ayrıca, klitoral uyarılma yöntemleri kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu nedenle hangi şekilde klitoral uyarılmadan zevk aldığını keşfetmek önemli bir adım olabilir. Kişi bunu hem mastürbasyonla hem de partner ile iletişim kurarak/paylaşarak keşfedebilir. Özellikle mastürbasyon cinsellikte nelerden zevk aldığımızın, bedenimizin hangi bölgelerinden uyarıldığını keşfetmenin en iyi yöntemlerinden birisi olabilmektedir.  İstersen buradan mastürbasyonla ilgili blog yazımızı da okuyabilirsin

Bunlara ek olarak, güvenli ve zevki bir cinsellik için Güvenli Cinsellik ve Onay bilgi oturumuna da buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp