Soru :

Merhaba, erkek arkadaşımla korunma yöntemi olarak kondom kullanıyoruz. Fakat bir süredir korunmasız ilişkiye girmeye başladık. İkimizin de daha çok hoşuna gitti. Kondom ile ilişkiye girdiğimiz zaman onun açısından boşalmak nedense çok zor oluyor. İkimizin de daha çok hoşuna gittiği için doğum kontrol hapı ile korunmayı istiyorum. Gittiğim jinekologa sorduğumda bir sorun olmayacağını söylemişti ve Yazz 28liyi önerdi ama yine de ben tam emin olamıyorum. Sanki zararlı bir şeymiş gibi geliyor, kısırlık yaptığı vs. de söyleniyor. Kullanmam riskli mi, zararları olur mu, önerir misiniz? Bir de uzun süreli kullanımında sıkıntılar yaşar mıyım vücudumla ilgili?

Cevap :

Merhaba,

Cinsel ilişkilerde hem gebeliği, hem de cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları (CYAE) önlemek için çeşitli koruma yöntemleri tercih edilebilmektedir. Bu yöntemler, ilişkide bulunan kişilerin karşılıklı onayları doğrultusunda değişebilir. Birçok yöntem arasında, kişiler cinsellikte kendileri için en uygun yöntemi seçme ve kullanma hakkına sahiptir. İstersen gebelik önleyici yöntemler konusunda detaylı bilgiye buradan erişebilirsin.

Gebeliği önleyici haplar olarak da ifade edilen doğum kontrol hapları, hormonal bir gebeliği önleyici yöntem olarak düzenli kullanıldığın oldukça olumlu etkiye sahiptir. Kondomlardan farklı olarak, sadece gebelik önleyici bir işlevi vardır. Bunun dışında CYAE’lere yönelik herhangi bir koruma sağlamaz. Bir sağlık uzmanı tarafından reçete edildiğinde, reçeteye uygun kullanımı da önemlidir. Hormonal gebelik önleyici yöntemlerde, hangi yöntemin ne kadar süreyle kullanımından bağımsız olarak, kısırlığa neden olmaz. Gebelik önleyici hapların en temel işlevi doğurganlığı geçici olarak geciktirmek ve gebeliği önlemektir. Ancak, hormonal bir yöntem olduğu için, herkeste farklı etkilere neden olabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlık ve endişe hissediyorsan, bu konuda sağlık uzmanına danışman faydalı olabilir.

Buna ek olarak, kondom tercih edilen cinsel pratiklerde, kondomun üretildiği materyal ile beraber cinsellik sırasındaki ıslaklık da önemli olmaktadır. Bu nedenle bir çok kişi, kondomla beraber kayganlışırı kullanmanın cinselliği çok zevkli kıldığını ifade etmektedir. Kondom ve cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar konusunda daha fazla bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp