Soru :

merhaba korunmalı bir ilişki yaşadım kondom vs patlamadı yani enazından gözle gördüğüm bir durum olmadı kondomu çıkarttıktan sonra içindeki sıvıya hemen değil ama dakikalar sonra elim temas etti elimde bir kesik vs kanayan bir durum yoktu ama o saniyelik temasta sperm tırnaktaki şeytan tırnağı gibi açık olabilcek bir çiziğe değdiyse bulaş teşkil eder mi havasız ortamda temas gerekiyor diyorlar bu doğru mu bir riskim var mı yoksa pozitifiz derneğiyle de görüştüm onlar da risk yok dediler konuyu kapatabilir miyim dedikleri gibi

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin durumda HIV aktarımı açısından herhangi bir durum söz konusu değildir. HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir.

HIV sadece yüksek miktarda aktif virüs içeren kan veya belirli vücut sıvıları (meni, vajinal sıvılar, rektal sıvılar veya sütü gibi) kişinin kan dolaşımı ile etkileşime girdiğinde aktarılabilir. Bir kişinin HIV ile enfekte olabilmesi için kan dolaşımına giren sıvıda yeterince aktif virüs bulunması gerekir. HIV’in kan yolu ile aktarımı sadece enjektör paylaşımı, kontrolsüz kan ya da organ nakilleri ile olabilmektedir.

Buna benzer kaygılarımız genellikle HIV’e dair doğru ve güvenilir bilgiye erişim kısıtlı olduğu için yaşanmakta ve  güvenilir olmayan içerikler damgalamaya sebep olabilmektedir. HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin. Diğer enfeksiyonlarla ilgili bilgi için ise Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp