Soru :

Merhaba, Yaklaşık 9 yıldır aktif olarak cinsel hayatım bulunuyor. Uzun zaman tek partner ile cimsel deneyim yaşadım. Son zamanlarda bir uygulama aracılığıyla insanlarla tanışıp cinsel deneyim yaşamaktayım. Bir partnerimde siğil bulunuyordu korunmasız ilişki yaşadık. 4-5 ay sonrasında bende de siğil çıktı yaktırma işlemi uygulattım ancak tekrar siğil çıkıyor. Doktoruma gittiğimde hpv testi yapmadı smear testi de temiz çıktı. Doktorum siğil nedeniyle hpv 6 ve 11’in bende olduğunu söyledi. Sizce hpv testi yaptırmalı mıyım? Birde siğilleri yaktırmaya devam mı etmeliyim ? Süreç sağlığım açısından nasıl ilerlemeli?

Cevap :

Merhaba,

HPV’nin 100’den fazla tipi mevcuttur. Dolayısıyla bir kişinin birden fazla tip ile enfekte olması da mümkün olmaktadır. Bazı HPV tiplerine bağlı kanser gelişme olasılığı olabilirken bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar.

Smear testi ise, bu türler arasından kansere dönüşebilen HPV tiplerine bağlı rahim ağzında kanser öncülü değişiklikler başlayıp başlamadığını tespiti için yapılmaktadır. Kanser oluşumu açısından yüksek riskli olmayan HPV tipleriyle (6 ve 11 gibi) enfekte kişilerde smearin temiz çıkması ise normaldir. 

Ancak yine de düzenli kontrol, kanser açısından yüksek riskli HPV tiplerinin kontrol edilmesi açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle rutin smear kontrollerine devam etmek önemli olmaktadır. Smear testinin genel amacı ise, HPV tiplerini tespit etmek yerine şüpheli bir durum varsa erken saptamaktır.

Genital siğiller birkaç yöntemle tedavi edilebilir: Lazer tedavisi, siğillerin likit nitrojen kullanılarak dondurulması ve uzaklaştırılması, siğillerin üzerine doğrudan uygulanan kremler yöntemler arasında sayılabilir.  Uygulanan tedaviden sonra siğiller yok olsalar bile yeniden ortaya çıkabilirler. Bu nedenle tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Genital siğillerin olduğu bölgeyi traş etmemek önemlidir; traş bıçağının ciltte neden olduğu mikro çizikler siğillerin sayısını arttırabilir.   Siğillerin tedavisi için seçenekleri sağlık uzmanınızla beraber kararlaştırabilir ve kendin için en iyi yönteme karar verebilirsin.

Bunlara ek olarak HPV ile ilgili bilgi için10 Soruda HPV broşürünü buradan inceleyebilirsin

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp