Soru :

Merhaba! Ben 3-4 ay önce spiral taktırdım. Partnerim bundan sonra (benim de rızamı alarak) içime boşalmaya başladı. Çok sık ilişkiye girmesek de bu durum vajinal bölgemde koku yapar mı?

Cevap :

Merhaba,

Vajinal bölgedeki kokular çoğunlukla vajinanın sağlıklı kalmasına yardımcı olan vajinal pH* ile ilgilidir. Aslında vajinaya giren herhangi bir şey (kondom, oyuncaklar vs.) pH seviyesini değiştirebilir ve nasıl koktuğunu etkileyebilir. Dolayısıyla vajinaya boşalma da pH dengesini etkileyebilmekte ve geçici olarak koku değişikliği yapabilmektedir. Cinsel ilişkiden sonra akıntı veya vajina kokusundaki herhangi bir değişikliğin kısa süreli olması beklenmektedir. Eğer uzun sürerse, bunun başka nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında; cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar, terleme, diyet, adet döngüsü, banyo ürünleri ve hatta iç çamaşırı bile sıralanabilmektedir.

Bunlara ek olarak spiral (RİA: rahim içi araç) etkili bir gebelik önleyici yöntem olsa da, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) açısından herhangi bir önleme yöntemi sağlamamaktadır. Eğer istersen buradan cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

*Vajinal pH: Vajinanızın pH seviyesi – asidik veya bazik olması – sağlık durumunun belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp