Soru :

öncelikle şunu belirtmeliyim ki hayatım boyunca hep kadınlardan hoşlandım. benim sıkıntım, aşık olduğum hanımefendinin evlendiğine şahit oldum. sonra bir gün uyandığımda artık eskisi gibi kadınlardan cinsel/duygusal olarak hoslanmadıgımı ve erkeklere farklı baktıgımı fark ettim. escinsel miyim?

Cevap :

Merhaba,

Eşcinsellik bir cinsel yönelim çeşitliliği olarak, kişinin hangi cinsiyete yönelik cinsel ve/veya duygusal çekim duyduğuyla ilgilidir. Farklı cinsel yönelimlerin varlığı insan cinselliğinin çeşitliliğinin doğal bir sonucudur. Bahsettiğin durumla ilgili eşcinselsin ya da değilsin diyemeyiz. Cinsel yönelim yaşanan bir olay ya da durumla ilgili değildir ve kişinin kimlere cinsel ya da romantik ilgi duyduğu ile ilgilidir.

Kişiler kendi yönelimlerini veya kendilerini nasıl tanımlayacaklarını bilmiyor olabilir. Eğer bu şekilde hissediyorsan bunun yaygın olduğunu ve yalnız olmadığını bilmeni isteriz. Cinsel yönelimlerin hiçbiri diğerinden daha doğal, daha sağlıklı, daha üstün, daha “normal” değildir. Her tür cinsel yönelimle ilgili genel kabul cinsel yönelimin bir seçim/tercih sonucu olmadığıdır, zira bireyler hayatlarının herhangi bir döneminde hangi cinsiyetten kişilerden hoşlanacaklarına, aşık olacaklarına, cinsel olarak uyarılacaklarına karar vermezler. 

Cinsel yönelimini bilememek gerçekten yaygın bir durum olmakla beraber bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Bazı insanlar için cinsel yönelimlerini anlamak yıllar hatta bir ömür boyu sürebilir. Çoğu zaman insanlar bir süre “sorgulama” sürecinde olduğunu veya cinsel yönelimi tanımlamak için kullanılan etiketlerin hiçbirinin kendilerine uymadığını fark eder. Bu süreçte kendini hazır hissettiğin ve istediğin deneyimleri yaşamak cinsel yönelimini keşfetmen için bir yol olabilir. Kişiler kendi isteklerine uygun olarak yaşadıkları deneyimlerle cinselliğini anlamaya çalışabilir.

Bazı insanlar uygun olup olmadığını görmek için yakın bir tanımı deneyebilir ve uymuyorsa başka bir tanımla değiştirebilir. Tek bir etiket üzerinde karar vermek zorunda değilsin ve gelecekte bir gün şimdi hissettiğinden daha farklı hissedebilirsin.

Bazen kişiler, homofobi ve cinsel yönelim ayrımcılığı sebebiyle başkalarına ve hatta kendilerine açılmakta zorlanabilir. Bunlar, LGBTİ+ların karşılaştığı önemli sorunlardan biridir. Cinsellik bizim insan olarak ne olduğumuzun ifadelerinden birisidir. Değerlerimiz, tutumlarımız, davranışlarımız, fiziksel görünümümüz, inanışlarımız, duygularımız, kişiliğimiz, sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler, kişiliğimiz ve sosyalleşme alanlarımızla şekillenir. Dolayısıyla kişi hem zevk aldığı hem de kendi değerleriyle ortaklaşan deneyimleri yaşama hakkına sahiptir.

Ancak içerisinde bulunduğun durum seni rahatsız hissettiriyorsa ve ihtiyaç duyuyorsan bu konuda bir uzman (cinsel terapist, psikolog, psikolojik danışman) ile görüşmek senin için faydalı olabilir. Dilersen sana uygun cinsel terapist için aşağıdaki websitesini inceleyebilirsin: 

https://www.cetad.org.tr/cetad-terapist-listesi

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp