Soru :

İlk Anal ilişki deneyimi hakkında kayganlaştırıcı kullanımı dışında nelere dikkat edilmelidir?

Cevap :

Merhaba,

Anal seks; penisle sadece anal penetrasyonu değil, anüsteki bir parmağı, seks oyuncaklarını veya dili de kapsayan geniş bir cinsel pratiktir. Anal seks ile ilgili bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Örneğin, anal seksin anal sızıntıya veya bunun gibi bir şeye neden olması doğru değildir.

Öncelikle, ilişki öncesinde anal veya diğer cinsellik pratikleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olman, deneyimleyeceğin cinselliği daha keyifli ve zevkli yaşamanı sağlayabilir. 

Anal seks esnasında ortaya çıkabilen cilt tahrişleri CYAE ihtimalini de artırabileceği için anal sekste kondom kullanımı tercih edilebilir. Anüs yapısının ıslanma özelliği olmadığı için anal sekslerde (kondomla veya kondomsuz) kayganlaştırıcı kullanmak olası riskleri azaltır, bununla beraber acıyı da azaltabileceği için cinselliği daha zevkli hale getirebilir. Kayganlaştırıcıların su bazlı, silikon bazlı ve yağ bazlı olarak üç çeşidi bulunmakta ve bu çeşitleri kendi içerisinde de kokulu, ısılı, aromalı gibi değişmektedir. 

Su bazlı kayganlaştırıcılar; kondomlara veya seks oyuncaklarına zarar vermez ve genellikle cinsel ilişki ve mastürbasyon için en güvenli seçenektir. Bir dezavantajı, su bazlı yağların oldukça çabuk kuruyabilmesidir. Silikon bazlı kayganlaştırıcılar, kondom gibi lateks bazlı bariyer kontrasepsiyon yöntemlerine zarar vermedikleri için cinsel ilişki için uygundur. Ancak seks oyuncakları ile beraber kullanımında silikon ürünlere zarar verebileceğinden silikon bazlı kayganlaştırıcılardan kaçınmalıdır. Yağ bazlı kayganlaştırıcı ise, korunma yöntemleri ile beraber uygulanması; kondoma zarar verebilme ihtimaline karşı önerilmemektedir.

İlk cinsellik öncesinde dikkat edilebilecek noktalar anal seks için de geçerlidir. Dilersen sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp