Soru :

Partnerimin bazı zamanlarda beraberlik yaşanırken penisi sertliğini kaybediyor. Bu durum aramızda bazen tartışmaya neden oluyor. Partnerim 5 dakikada boşalıyor ikincisini deniyoruz bu sefer ilkinde olduğu kadar heyecanlı ve şehvetli olmuyor sanki bunu bir görevmiş gibi yapıyor.

Cevap :

Merhaba,

Partnerler arası cinsellik birçok dinamikten etkilenmekte ve bu doğrultuda partnerlerin cinsellikle ilgili tutum ve davranışları ile cinsel istek ve çekimleri de farklı olabilmektedir. Burada önemli olan partnerle güvenli iletişimin sağlanabilmesidir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak birbirinin duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini herhangi bir tarafı yargılamadan, rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra, cinsel deneyimlerde geri bildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ve aynı zamanda sorun olarak görülen davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak deneyimlenen cinselliğin daha keyifli olmasına olanak sağlar.

Bunlara ek olarak, cinsellikle ilgili kişilerin beklentileri ve istekleri de farklı olabilmektedir. Cinsellik, cinsel davranış, cinsel istekler ve cinsel ilişkiler, haz, duygular, uyarılma ve insanlar arasındaki iletişimi içine alan daha geniş bir kavramdır. Bu da cinselliğin, sadece penis-vajina ikiliği dışında, birçok şekilde deneyimlenebileceği anlamına gelmektedir. Penisin ereksiyonunu kaybetmesi veya erken boşalma durumları farklı cinsellik pratikleri için engel değildir. Partnerler arası iletişim, aynı zamanda farklı cinsellik pratiklerinin keşfi için de önemli olabilmektedir. Bu nedenle farklı cinsel pratikleri denemek de faydalı olabilmektedir.

Son olarak; sorduğun soruda erken boşalma ve ereksiyon kaybından da bahsetmişsin. Erken boşalma, cinsel birleşme öncesi ya da hemen sonrasında, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntıya yol açması durumu olarak tanımlanmaktadır. Tanımda da görüldüğü üzere, erken boşalmada kişinin istemsiz olarak boşalması söz konusudur ve bir durumu erken boşalma olarak tanımlayabilmek için bu durumun partnerler tarafından erken olarak tanımlanması gerekmektedir.  Seks sırasında ereksiyon kaybı ise, erektil disfonksiyon veya diğer adıyla sertleşme bozukluğunun (SB) son derece yaygın bir belirtisi olabilmektedir. Birçok kişi SB’yi, uyarılma durumlarında bile tamamen ereksiyon olamama hali ile ilişkilendirir. Gerçekte, sertleşme bozukluğunun boyutu değişebilir. Cinsellik esnasında ereksiyon kaybı yaşamak oldukça normaldir. Bu mutlaka erektil disfonksiyonun olduğu anlamına gelmez. Çoğu zaman, ereksiyon kaybı, tutarlı veya fark edilir hale geldiğinde sertleşme bozukluğu haline gelir. Sertleşme bozukluğu, bazıları psikolojik, bazıları fiziksel olmak üzere çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlişki sırasında ereksiyon kaybı stresli ve endişe verici bir deneyim olabilir. Ama aynı zamanda oldukça da normal bir durumdur. Hemen hemen penisi olan herkes bunu hayatının bir noktasında deneyimlemektedir ve utanılacak bir şey değildir.

Eğer, yaşadığınız durum  yukarıda bahsedilen tanımlara uyuyor ise  olası tedavi yöntemlerini konuşmak üzere bir sağlık uzmanına başvurabilirsiniz. Erken boşalma ve ereksiyon sorunları  birçok etkene bağlı olarak görülebildiği için tedavi yöntemleri de çeşitlenebilmektedir. Erken boşalma için yaygın tedavi seçenekleri arasında davranışsal teknikler, ilaçlar ve danışmanlıklar yer almaktadır. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp