Soru :

Merhaba Ben ezgi Cok sosyal Cok gezen kendi parasini da Kazanan biriyim ama iliski olarak cinsellik hic yasamadim Cok istiyorum bu anlamda mastürbasyonda yapiyorum fakat reel yasamaya gelince korkuyorum yada Kendimi eksik olacagini saniyorum bu duygudan kurtulamiyorum seks yapmanin neresi kusurlu zihnime bunu anlatamiYorum modern biriyim ama neden bunu kendime yapiYorum seks yaptigim da neden kusurlu ve eksik Bir Kadin olacagimi Bilmiyorum. Sizce neden

Cevap :

Merhaba Ezgi,

Öncelikle cinselliğin deneyimlenmiş olması, henüz deneyimlenmemesi veya deneyimlemek istenmiyor olması  doğal durumlardır ve bunların hiçbiri kişilerin eksik, kusurlu veya hatalı olduğu anlamına gelmemektedir. Kişilerin cinsellikle ilgili tutumları ve yaklaşımları birçok faktörden etkilenerek değişebilmektedir. Bu nedenle de her deneyim biriciktir ve eşit derecede değerlidir.

Cinsellik sadece fiziksel yaşamımızı değil, duygusal, zihinsel ve sosyal yaşamlarımızı da çevreleyen ve birbirinden etkilenen dinamik bir yapıdadır. Cinsellikle ilgili düşüncelerimiz, içerisinde bulunduğumuz toplum, sosyal çevre, aile ilişkileri ve daha birçok şeyden etkilenmektedir. Bu nedenle cinsellikle ilgili düşüncelerimiz, tutum ve davranışlarımız bazen farklılık gösterebilmekte veya çelişkili olabilmektedir. Özellikle cinselliğin tabulaştırıldığı ve konuşulmadığı, üstelik ayıplandığı bir çevrede büyümek, cinsellikle ilgili korku ve endişe artırıcı duyguların oluşmasına olanak sağlayabilmektedir. Ancak, bu toplumsal öğretilerin tam tersine, bilimsel veriler doğrultusunda baktığımızda birçok kişinin yaşamında cinsellik, önemli ve olumlu bir yerde konumlanmaktadır. Cinsellik içerisine zevk almayı ve vermeyi, hazzı ve daha bir çok duyguyu alan geniş bir eylemler bütünüdür. Cinselliğin sadece fiziksel değil, ruhsal ve sosyal boyutta da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, birçok insanın cinselliği yaşamadan önce biraz gergin hissediyor olması da oldukça yaygındır. Aslında, daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin hissetmek doğaldır. Ancak bu gerginliğin, korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olması önemlidir. İlk kez cinsellik yaşamak, endişe veya sıkıntıya neden olan bir şey değil, yapmak istediğin ve yapmak için heyecanlı hissettiğin bir şey olmalıdır. 

Korku ve endişe hissettiren bir davranışı gerçekleştirmek her zaman kolay olmayabilir. Tam olarak nedenini bilemesek de bazen bize kusurlu ve eksik hissettiren, korku ve endişe yaşatan düşüncelerimiz olabiliyor. Bu noktada yaşadığın durumun nedeni kesinlikle şudur diyemeyiz. Ancak cinsellikle ilgili pratiğe yönelik okumalar yapmak, olası partner ve/veya partnerlerle açık iletişimi sağlayabilmek, gerekli görürsen de danışmanlık hizmeti almak senin için faydalı olabilir. Daha önce ilk cinsellikle ilgili çeşitli konulara değindiğimiz blog yazıları yayınlanmıştık. Dilersen blog yazıları bölümünden onları da detaylı inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp