Soru :

Sağlık çalışanıyım, riskli temas sonrası Pep nasıl temin edebilirim? Gizlilik konusunda endişelerim var. Benden başka kimler bilecek?

Cevap :

Merhaba,

PEP (Post-Exposure Prophylaxis), bir diğer adıyla Temas Sonrası Önleme Tedavisi; HIV ile temas sonrası kullanılabilen etkin bir önleyici tedavi yöntemidir. Olası virüsün vücuda tutunmasını, kendini kopyalamasını ve vücutta yayılmasını engellemek için temas sonra ilk 72 saat içerisinde kullanılması gereklidir.

PEP, mesleki maruz kalmalarda, cinsel taciz ve şiddet durumunun raporlandığı durumda sağlık kuruluşları aracılığıyla sigorta kapsamında erişilebilirken, bunun dışındaki durumlarda ücret karşılığı eczanelerden doktor reçetesiyle erişim sağlanabilir. 

Hasta Hakları Bildirgesi’nin Gizlilik Hakkı başlıklı maddesine göre “Hastanın sağlık durumu, tıbbi durumu, tanısı, prognozu ve tedavisi, kişiye ait diğer tüm bilgileri ölümünden sonra bile gizli tutulmalıdır”. Eğer bu konu ile ilgili endişelerin varsa gittiğin kurumda hasta hakları birimine başvurmak ya da farklı bir sağlık kuruluşuna başvurmak seçeneklerin arasında olabilir. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp