Soru :

Selam. Ben regl dönemlerinde ve akinti zamanlarnda ped olarak kotex marka kullanıyorum. Fakat son 3 sferdir bende alerji yaptı ve sivilce gbi bir sey oluşurdu. Dava acilabilir mi? Ve bunu nasil kanitlayabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, genital bölgede sivilceler birçok nedenle ortaya çıkabilen yaygın ve normal bir durumdur. Vajinal sivilceler vücudumuzun diğer kısımlarında da oluşabilecek sivilceler aynı görünüşte sahip olmakla beraber farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin ağrılı ve ağrısız, yanıcı, ten rengi veya kırmızı, irin dolu, kümeler halinde veya tek başına, kaşıntılı veya çeşitli boyutlarda olabilirler.

Vajinal sivilcelerin oluşumuna neyin neden olduğu her zaman net değildir. Cildin tepki verebileceği hijyen ürünleri ile temas, bazı regl ürünleri, reçetesiz ilaçlar, terleme, vajinal akıntı, idrar veya meni gibi bazı durumlar vajinal sivilcelere sebep olabilir. Ancak nedeni kişiden kişiye değişebileceği için sivilceler kendiliğinden yok olmuyorsa ve/veya seni rahatsız ediyorsa bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir. 

Eğer kullandığın regl ürünü ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsan öncelikle bir sağlık uzmanı ile görüşmek ve oluşan sivilcelerin veya alerjinin nedenlerine bakmak senin için süreci kolaylaştırabilir. Dava süreci ile ilgili hukuki danışmanlık alman daha iyi bir yönlendirme sağlayacaktır. Ek olarak regl ürünleri çeşitlidir; kişiler kendisine en uygun regl ürününü seçebilir. Bu konuya dair daha fazla bilgi için Bedenim oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp