Soru :

Sevgilim regliyken sevişmek istiyor ama ben zararı olur mu diye sadece ön sevişme yapıyorum devamını yapmıyorum ona da söylemeye çekiniyorum zararı olur mu? Talebi karşılayayım mı? Ben isterim çünkü.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle regl iken cinsellik herhangi bir baskı olmadan, senin kendi isteğin ve tercihinse bunu yapmakta herhangi bir sorun yok. Güvenli ve zevkli bir cinsellik için, partnerin taleplerinden ziyade, cinselliğin karşılıklı istek ve onay dahilinde gerçekleşmesi önemlidir. 

Regl iken yaşanan cinselliğin çeşitli avantajları olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da söz konusudur. Örneğin araştırmalar, regl dönemindeki cinselliğin; regl kramplarını ve baş ağrılarını azaltmak gibi faydalarını, ve hatta regl süresini kısaltabildiğini göstermektedir. Ancak bunun yanı sıra, çeşitli riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Regl döneminde yoğun bir kanama olması, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) olasılığını artırabilmektedir. Buna ek olarak, yaygın olarak bilinenin aksine regl döneminde gebelik oluşum ihtimali vardır. Dolayısıyla CYAE ve istenmeyen gebelikle ilgili önleyici yöntemleri biliyor ve istek durumunda kullanıyor olmak da önemli olabilmektedir. Dilersen istenmeyen gebeliği önleyici yöntemler ile ilgili buradan, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar ve kondom kullanımına yönelik ise buradan detaylı bilgiye sahip olabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp