Soru :

İlk kez vajinal birliktelik yaşamak istiyorum ama bunun sonucunda istenmeyen gebeliği önlemek için yanlizca prezervatif yeterli olur mu ? İlk vajinal birliktelikte çok fazla kanama , çok fazla ağrı sonrasinda olumsuz seylerin olduğu bilgisi doğru mu ? Sonrasında ve birliktelik anında beni ne gibi şeyler bekliyor ?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, kondomlar (prezervatif) doğru kullanımda hem gebeliğe yönelik hem de cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara yönelik yüksek koruma sağlamaktadır.   Dilersen kondom için ilgili eğitim modülünü buradan inceleyebilirsin. Buna ek olarak, istenmeyen gebeliği önleyici yöntemler konusunda daha fazla bilgi için buraya bakabilirsin.

İlk kez cinsellik yaşamaya karar verdiysen, bunu gerçekleştirmenin doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını söylemek ile başlamak iyi olabilir. En önemli şey, seni ve partner(ler)ini rahat, güvende ve iyi hissettiren şekilde hareket etmenizdir. Birçok kişi ilk cinsellik deneyimi öncesi gergin hissediyor olabilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğününde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır.

İlk cinsellikle kanama ya da ağrı durumu ise kişilere göre değişebilmektedir. Kanama ve ağrı olması genellikle ilk cinsel ilişkiye hazır oluşluluk ile ilişkilidir. Dolayısıyla ilk vajinal cinsel ilişkide kanama olması ve ağrı olması çoğunlukla mitlerden kaynaklanmaktadır. Bu mitlerin çoğunluğu vajinal zar (kızlık zarı) ile ilgili yaygın yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır. Vajinal zar, vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Zaten her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. İlk cinsel ilişkide yaşanan kanamalar ve ağrı yaygın olarak bilinenin aksine vajinal zardan değil, fiziksel, zihinsel ve psikolojik hazır olmamaktan kaynaklanabilmektedir. 

Bunun yanı sıra, cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir davranışa/eyleme onayının olması, başka bir konuda onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır. Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili eğitim modülüne buradan ulaşabilirsin. 

İlk cinsellik ile ilgili sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp