Soru :

Vajinama dokunamıyorum, dokununca zevk almıyorum. Onun yerine kıyafetlerim üzerindeyken bacaklarımla kendimi sıkıştırıyorum ve öyle orgazm olmaya çalışıyorum ki oluyorum da ama bir sıvı gelmiyor sadece tuvaletim geliyor. Kadınlarda orgazm sonrası sıvı gelir mi, gelmeden de orgazm olur muyuz ve dokunamamayı nasıl aşarız? Teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba,

Kişilerin bedenleri ile ilişkileri çeşitli faktörlerin etkisiyle değişebilmektedir. Kültürel, dini, sosyal ve çevresel birçok faktör kişilerin bedenleri ile ilişkisini etkileyen faktörler olabilmektedir. Ve elbette ki, cinsellik ve cinsellikle ilgili konular da bu faktörlerden bağımsız değildir. Çevresel ve toplumsal birçok faktör beden algımızı ve bedenimizle ilişkimizi değiştirebildiği gibi, cinsellikle ilgili tutum ve düşüncelerimizi de şekillendirebilmektedir. Bazen de vajinaya ve/veya vulvaya temas etmeme hali bu gibi durumlarla ilişkili olabilmektedir. Yaşadığın durum bireysel ve toplumsal farklı faktörlerin kesişiminde çeşitli cinsel mit, değer ve alışkanlıklarla ve/veya  fiziksel ve cinsel sağlıkla ilişkili olabilir. Zevk alma noktası ise yine kişiler için çeşitlenebilmektedir. 

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç  konuya değinebiliriz.  Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Orgazm sonrası sıvı gelmek zorunda değildir. Hatta pek çok kişi için orgazm deneyiminde sıvı çıkışı olmaz.  Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek gerekmektedir. 

Mastürbasyon ve orgazm boyutlarında mastürbasyon deneyimlerinin çeşitliliğine de vurgu yapabiliriz. Bireysel haz alma şekli ve dolayısıyla  mastürbasyon deneyimleri herkes için biriciktir. Mastürbasyon, en temel haliyle kendi bedenlerimizle kendi zevkimizi ve rahatlığımızı aramakla ilgilidir. Bu da, zevkli ve rahat hissetmediğimiz herhangi bir şey varsa, bunu yapmak zorunda olmadığımız anlamına gelir. Tıpkı bir cinsel partnerle fiziksel ve duygusal olarak iyi hissetmediğimiz herhangi bir şeyi yapmak zorunda olmadığımız gibi. Sonuç olarak, mastürbasyon yapmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur.

Mastürbasyon esnasında idrar yapma isteğinin veya endişesinin ise çok yaygın bir durum olduğu söylenebilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri; vajinal kanalın mesane ve üretra ile yakın olmasıdır. İdrara çıkma hissi cinsellikten alınan zevki bazı kişiler için azaltabilmekte ve orgazm olamamaya da sebep olabilmektedir. İdrara çıkma hissinin nasıl oluştuğunu keşfetmek bu noktada önemlidir. Bu sebeple öncelikle kendiniz vulva ve vajinanızı tanımaya vakit ayırabilirsiniz. İdrar hissi ile bağlantılı olabilecek uyarılmaların neler olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Cinsellik öncesinde ya da his geldiğinde mesaneyi boşaltmak da önerilmektedir. 

Hem bedeni tanıma ve bedenle ilişkilenme hem de orgazm deneyimlerine dair farklı okumalar yapmak, alışılan davranışlara ek olarak mastürbasyon deneyimlerini çeşitlendirmek farklı yollarla orgazm deneyimlemek için faydalı olabilir. Vajinaya dokunamamak seni ve/veya genel yaşantını etkiliyorsa, bir psikologa veya cinsel terapiste danışmak en güvenilir yol olacaktır.  

İlgini çekebilecek bazı blog yazılarına buradan, bilgi oturumlarına ise buradan ulaşabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp