Soru :

vajinamda ve popomda sivilceler çıkıyor vajinamdaki sivilceler çoğu deri altı ve patlamayan oluyor bir süre sonra patlıyor popomdakş sivilceler normal küçük ve irinli oluyor napabilirşm nasıl geçer

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, genital bölgede sivilceler birçok nedenle ortaya çıkabilen yaygın ve normal bir durumdur. Vajinal sivilceler vücudumuzun diğer kısımlarında da oluşabilecek sivilceler aynı görünüşte sahip olmakla beraber farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin ağrılı ve ağrısız, yanıcı, ten rengi veya kırmızı, irin dolu, kümeler halinde veya tek başına, kaşıntılı veya çeşitli boyutlarda olabilirler.

Vajinal sivilcelerin oluşumuna neyin neden olduğu her zaman net değildir. Cildin tepki verebileceği hijyen ürünleri ile temas, bazı regl ürünleri, reçetesiz ilaçlar, terleme, vajinal akıntı, idrar veya meni gibi bazı durumlar vajinal sivilcelere sebep olabilir. Ancak nedeni kişiden kişiye değişebileceği için sivilceler kendiliğinden yok olmuyorsa ve/veya seni rahatsız ediyorsa bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp