Soru :

12 yaşından 17 yaşına kadar cinsel istismara uğradım. Bunu 24 yaşında farkettim. O zaman olması gereken bir durummuş gibi geliyordu. Ancak bir arkadaşımın anlattığı anıyla ben de bir şeyler olmaya başladı ve o günleri hatırladım. Arada kendimi kötü hissediyorum ancak geçici bir durummuş gibi. Kısaca bir anımsamayla yüzleşme yaşıyorum. Bilinç altına attığım anımmış. Böyle kötü bir durum silinebilir mi? 12 yıl sonra bunu hatırlamam normal mi?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle istismara maruz bırakıldığın için çok üzgünüm. Yalnız veya yanlış olmadığını ve istediğin zaman senin için burada olduğumuzu hatırlatmak isterim. Bazı kişiler için paylaşılması zor olabilen bir durumu, hem kendinle hem de bizimle paylaştığın için de teşekkür ederim.

Maalesef ki, çocuk yaşta istismar sandığımızdan daha yaygın bir durum olarak, kişilerin yaşamlarını – bunun bilincinde olarak veya olmayarak- bir çok açıdan etkileyebilmektedir. Çocuk yaşta istismara maruz bırakılan çoğu kişi, yaşamın başka evrelerinde hatta yıllar geçse bile tekrardan hatırlaması/anımsaması çok olağan bir durumdur. Bazı kişiler bunu psikoterapi süreçlerinde fark ederken, bazen de senin de bahsettiğin gibi olağan sosyal iletişimde veya anımsatıcı herhangi; duygu, koku, davranış, tat vs gibi araçlar vasıtasıyla fark edebilmektedir. 

Ancak, burada önemli olan bir konu bu süreçle yüzleşmeyi tek başına yaşamak zorunda olmadığındır. İster günümüzde, isterse de geçmişimizde yaşadığımız deneyimlerle tek başına başa çıkmak bazen yıpratıcı ve yorucu olabiliyor. Bu durumda bir uzman desteği almak kişiler için süreci kolaylaştırıcı ve güçlendirici olabiliyor. Bu nedenle, eğer iyilik halinin olumsuz yönde değiştiğini ve birinin eşlik etmesinin sana iyi geleceğini düşünüyorsan bu ve benzeri konularda uzmanlaşmış kişilerden güvenli ve ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsin. 

Bunun için cinsel şiddet alanında çalışan kurumlara başvurabilir, ücretsiz psikolojik desteğe erişebilirsin. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği cinsel şiddet konusunda hem psikolojik hem de hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.  basvuru@cinselsiddetlemucadele.org mail adresine yazarak danışmanlık alabilirsin

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp