Soru :

Erkek arkadaşımla ilk kez anal yaptık. Ağrı ve hafif kanama oldu. Ne yapmalıyım?

Cevap :

Merhaba,

Anal seks sonrası kanama genel olarak endişe nedeni değildir. Her ne kadar cinselliğin ağrı ve acıdan uzak, keyifli ve zevk verici bir aktivite olarak deneyimlenmesi gerekse de, bazen birçok faktöre bağlı olarak anal veya vajinal cinsel ilişki sonrasında (özellikle ilk kez deneyimleyenler) hafif kanama ve ağrı deneyimlenmesi yaşanabilir ve bu yaygın bir durumdur. 

Anal ilişki ile ilgili bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır. İlişki öncesinde anal veya diğer cinsellik pratikleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olman, deneyimleyeceğin cinselliği daha keyifli ve zevkli yaşamanı sağlayabilir. Özellikle anüs yapısının ıslanma özelliği olmadığı için anal sekslerde (kondomla veya kondomsuz) kayganlaştırıcı kullanmak dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır. Birçok şey cinsellik sonrası kanamaya neden olabilir. Özellikle hassas dokuların zorlanması veya zarar görmesi sonucunda, ağrı ve hafif kanamalar olabilmektedir..

Ancak bazen de bu kanamalar ciddi bir sağlık durumunun göstergesi de olabilmektedir. Bu nedenle daha yoğun bir kanama yaşarsan veya iki günden fazla süren bir rahatsızlık yaşıyorsan, bu altta yatan bir durumun işareti olabileceği için bir sağlık uzmanına danışman önemli olacaktır.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp