Soru :

21 yaşındayım, sevgilimle birliktelik yaşamak istiyorum fakat hep “evlenmeden olmaz” düşüncesiyle büyütüldüm. bu düşünceden çıkabilmiş değilim sevgilim istiyor, ben de istiyorum fakat ortam, gebelik riski gibi şeyler, ailemden “gizli” yapıyor olmak beni fazlasıyla geren şeyler. bunu aşmak istiyorum. ne yapabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Sormuş olduğun soruya buradan detaylı cevap vermek oldukça zor, ancak birkaç konuya değinmek isteriz.

Öncelikle, cinsel birliktelik yaşama kararı karşılıklı olarak partnerlerin isteğine bağlı durumdur. Kişilerin değerleri, kültürleri ve inançları deneyimlenecek cinsellik için etkili olabilmektedir. Toplumsal öğrenilerimiz cinsellikle ilgili pratiklerimizi doğrudan etkileyebilmektedir. Ancak bu karar kişisel bir karardır. Bu nedenle öncelikle hazır olup olmadığını, gerçekten isteyip istemediğine karar vermek önemli olacaktır. Bunun için en önemli yöntemlerden birisi partnerinle karşılıklı konuşmak ve taleplerinizi açık bir şekilde dillendirmek ve değerlendirmek olacaktır. Ancak bu kararın toplumsal öğretilerden ziyade, daha çok karşılıklı olarak neyi istediğinizin sonucunda verilmelidir. 

Gebelik durumuna yönelik ise, istenmeyen gebeliği önleyebilecek birçok yöntem vardır. Bu yöntemler ve çeşitleri hakkında bilgiye olmak için buradan bilgi oturumunu inceleyebilirsin. Daha sonra sana uygun olan yönteme karar verebilirsin. Gebeliğin yanı sıra, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar konusunda da bilgi sahibi olmak istersen, burada bilgi oturumuna bakabilirsin.

Bunun yanı sıra ilk cinsellik deneyim olacaksa, daha önce hazırladığımız ilk cinsellik blog serimizi de buradan takip edebilir, cinsellik öncesi nelere dikkat edilmesi konusunda bilgi sahibi olabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp