Soru :

Ben geçen sene yani 16 yaşımda bi hata yapıp kızlık zarımı bozdum ama bi ilişkiyle değil kendim bozdum o zmn zarın önemini bilmiyordum ileride veya büyüdüğümde ne yapacağımı bilemiyorum bu durumu evleneceğim kişiye nasıl anlatırım ?

Cevap :

Merhaba,

Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, bazı bedenlerde bulunmayan, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Bazı kişilerde ilk cinsel birliktelik esnasında kanama olmayabilir. Kanama çoğunlukla zardan dolayı değil, vajinanın yeterince ıslak olmaması ve çok sert ya da acele şekilde birleşme olmasından kaynaklanır. Dolayısıyla zarın etkilenmiş olmasına dair bilimsel bir tespitte bulunmak mümkün değildir. 

Ek olarak, cinsellikle ilgili pratiklerimiz, kararlarımız ve tercihlerimiz birçok faktörden etkilense de tüm karar ve davranışlarımız yalnızca bizi ilgilendirir. Kendimizi iyi ve güvende hissetmediğimiz hiçbir konuda kendimizle ilgili açıklama yapmak durumunda değiliz. Dilersen detaylı bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumunu inceleyebilir ve “Güvenli İlişkilenmeler” blog yazımızı okuyabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp