Soru :

Ben neden sex yapmaktan korkuyorum “evlenmeden olmaz” diyorum

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle cinselliğin deneyimlenmiş olması, henüz deneyimlenmemiş olması veya deneyimlemek istenmiyor olması gibi durumların hepsi doğal durumlardır. Kişilerin cinsellikle ilgili tutumları ve yaklaşımları birçok faktörden etkilenerek değişebilmektedir. Dolayısıyla kişiler cinselliğe hazır olana kadar cinselliği erteleyebilmektedirler.

Cinselliği deneyimleme ya da deneyimlememe kararı kişisel tutumlarımız, toplumsal yargılar, aldığımız eğitim, yetiştiğimiz toplum vb. dinamiklerden bağımsız değildir. Bu sebeple sıklıkla maruz kaldığımız düşünce ve tutumlar kararlarımıza etki edebilir ve/veya endişe yaratabilir. Ancak ilk cinselliğin, toplumsal kodlardan bağımsız, doğru zamanda, hazır olduğun ve istediğin zamanda gerçekleşmesi zevkli ve güvenli bir cinsellik için oldukça önemlidir. Cinsel ilişki yaşama kararı sana aittir. 

Korku ve endişe hissettiren bir davranışı gerçekleştirmek her zaman kolay olmayabilir. Tam olarak nedenini bilemesek de bazen bize kusurlu ve eksik hissettiren, korku ve endişe yaşatan düşüncelerimiz olabiliyor. Bu noktada yaşadığın durumun nedeni kesinlikle şudur diyemeyiz. Ancak cinsellikle ilgili pratiğe yönelik okumalar yapmak, olası partner ve/veya partnerlerle açık iletişimi sağlayabilmek, gerekli görürsen de danışmanlık hizmeti almak senin için faydalı olabilir. Daha önce ilk cinsellikle ilgili çeşitli konulara değindiğimiz blog yazıları yayınlanmıştık. Dilersen blog yazıları bölümünden onları da detaylı inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp