Soru :

Kiz arkadasimin ilk iliskisiyim ve daha once hic masturbasyon vb benzeri tecrubesi olmadigi icin iliskilerimizin sadece bir kisminda tam anlamiyla orgazm olabilmekte. İliskimiz genelde 30-60dk surmekte. Ortalama olarak en az 35dk suren iliskinin iki taraf icin de yeterli oldugunu dusunsem de kiz arkadasim her seferin tam olarak orgazm olamamakta ama hepsinde hosuna gittigini anliyorum. Orgazm olmasi icin neler yapmam/iz gerekli? Bu konuda ne yapabiliriz?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğu değil, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek gerekmektedir. Bu noktada partnerle iletişim ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilmemiz orgazm için önemlidir. Burada önemli olan konu ise klitorisin sadece dışardan görünen kısmının değil, kişinin onayı dahilinde ve zevk alacağı şekilde bölgesel uyarılması gerektiğidir. Ayrıca, klitoral uyarılma yöntemleri kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu nedenle hangi şekilde klitoral uyarılmadan zevk aldığını keşfetmek önemli bir adım olabilir. Kişi bunu hem mastürbasyonla hem de partner ile iletişim kurarak/paylaşarak keşfedebilir. Özellikle mastürbasyon cinsellikte nelerden zevk aldığımızın, bedenimizin hangi bölgelerinden uyarıldığını keşfetmenin en iyi yöntemlerinden birisi olabilmektedir. 

Ek olarak, cinsellik esnasında zevk almak deneyimlerin ilk olmasından veya kaçıncı olduğundan bağımsız olarak, her deneyimde farklılaşabilir. İyi bir cinsellik; mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, partner/lerle rahat hissetmek, karşılıklı güvenmek ve iletişim kurabilmekle ilgilidir.  Cinselliğin bir gereklilik olarak değil, keyif olarak yaşanması için öncelikle kendi arzularının, fantezilerinin farkına vararak zenginleştirmek, ardından partner ile paylaşılan ortak arzular varsa bunları keşfetmek daha uygun olabilmektedir. Partnerlerin birlikte, güvenli alanlar oluşturarak, karşılıklı onaya dayalı çeşitli cinsellik pratiklerini deneyimlemeleri olağandır. Hatta yapılan araştırmalar, cinsel iletişimde partnerlerin birbirlerine fantezilerinden ve isteklerinden bahsetmelerinin cinsellikten aldıkları doyumu ve hazzı arttırdığını göstermektedir. Dilersen blog yazılarımız sayfasından, güvenli cinsellik ve iletişim konularında daha fazla bilgi edinebilirsin. 

İlgini çekebilecek bazı kitaplar

  • Yaşasın orgazm-Dorian Solot 
  • Vajina Kitabı-Jen Gunter
  • Come As You Are – Dr. Emily Nagoski
  • Better Sex Through Mindfulness – Dr. Lori Brotto
  • Mind the Gap-Karen Gurney

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp