Soru :

Hpv testi oldum ve Hpv 6 enfeksiyonuna sahip olduğumu öğrendim. Şu anda genital bölgemde aktif olarak siğil bulunmakta. Lazerle yakma dışında nasıl kurtulabilirim. Doktor cinsel ilişkiye girmemem gerektiğini söyledi. Bu ne zamana kadar sürer. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba,

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Bir kişinin birden fazla tip ile enfekte olması mümkündür. Bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar. HPV 6  ise düşük riskli HPV türlerinden birisi olarak tanımlanmakta ve genital siğillerin yaklaşık %90’nını oluşturmaktadır. 

Genital siğiller birkaç yöntemle tedavi edilebilir. Bunlar;

  • Lazer tedavisi 
  • Kriyoterapi: Siğillerin likit nitrojen kullanılarak dondurulması ve uzaklaştırılması yöntemidir,
  • İlaç tedavisi: Siğillerin üzerine doğrudan uygulanan kremlerdir.

*Uygulanan tedaviden sonra siğiller yok olsalar bile yeniden ortaya çıkabilirler. Bu nedenle tedavinin tekrarlanması gerekebilir. 

Buna ek olarak, araştırmalar cinsel pratikleri olanların %80’i hayatlarının bir döneminde HPV’nin bir türü ile karşılaştığını göstermektedir. Ancak yine de düzenli kontrol, kişinin kanser yapan HPV tiplerini kontrol edilmesi açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle rutin smear kontrollerine devam etmek gerekebilir. Smear testinin genel amacı ise, HPV tiplerini tespit etmek yerine şüpheli bir durum varsa erken saptamaktır

Kondom doğru kullanıldığında cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara yönelik yüksek ve etkili koruma sağlamktadır. Ancak HPV gibi temas ile de aktarılabilen bazı enfeksiyonlarda kondomun kaplamadığı yüzeylerden aktarım söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla, bu doğrultuda cinsel ilişkiye girip girmemek kişilerin kendi kararları olmaktadır.

Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) konusunda daha fazla bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp