Soru :

Merhaba ben 23 yaşındayım ve daha önce hiç cinsel birliktelik yaşamadım ve yaşamaktan da korkuyorum bunu nasıl aşabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle cinselliğin deneyimlenmiş olması, henüz deneyimlenmemiş olması veya deneyimlemek istenmiyor olması gibi durumların hepsi doğal durumlardır. Kişilerin cinsellikle ilgili tutumları ve yaklaşımları birçok faktörden etkilenerek değişebilmektedir. Dolayısıyla kişiler cinselliğe hazır olana kadar cinselliği erteleyebilir.

Ayrıca, birçok insan ilk cinsellikten bahsederken genellikle vajinal cinsel ilişkiyi veya anal seks yapmayı kast etmektedirler. Sanal Akran’da biz, cinsellikten bahsederken genellikle iki veya daha fazla kişi arasındaki her türlü cinsel temastan bahsediyoruz. 

Cinsellik yaşamak  için üzerinde büyük bir baskı varmış gibi hissedebilirsin, ancak kişilerin acele etmeden kendisine hazır olup olmadığını sorması önemlidir. Çevrendeki arkadaşlarının cinselliği deneyimledikleri için (ya da deneyimlediklerini söyledikleri için), partnerin istediği için ya da en sevdiğin dizilerdeki karakterler seks yaptığı için cinselliği deneyimlemeyi düşünüyor olabilirsin. Ancak ilk cinselliğin, yaştan bağımsız, doğru zamanda, hazır olduğun ve istediğin zamanda gerçekleşmesi zevkli ve güvenli bir cinsellik için oldukça önemlidir.

Bunlara ek olarak, birçok insanın cinselliği yaşamadan önce biraz gergin hissediyor olması da oldukça yaygındır. Aslında, daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin hissetmek doğaldır. Ancak bu gerginliğin, korku ve panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olması önemlidir. İlk kez cinsellik yaşamak, endişe veya sıkıntıya neden olan bir şey değil, yapmak istediğin ve yapmak için heyecanlı hissettiğin bir şey olmalıdır. 

Korku ve endişe hissettiren bir davranışı gerçekleştirmek her zaman kolay olmayabilir. Tam olarak nedenini bilemesek de bazen bize kusurlu ve eksik hissettiren, korku ve endişe yaşatan düşüncelerimiz olabiliyor. Bu noktada yaşadığın durumun nedeni kesinlikle şudur diyemeyiz. Ancak cinsellikle ilgili pratiğe yönelik okumalar yapmak, olası partner ve/veya partnerlerle açık iletişimi sağlayabilmek, gerekli görürsen de danışmanlık hizmeti almak senin için faydalı olabilir. İlk cinsellik ile ilgili sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp