Soru :

Kadınlardan hoşlanmıyorum aşk anlamında ama cinsel anlamda beni çekiyorlar masturbasyon yapmaya çok küçük yaşta başladım ve o zamanlar lezbiyen pornosu izlediğimi hatırlıyorum kadınlar (ara sıra oluyor) cinsel anlamda beni çekiyor fakat aşk anlamında çekmiyor neyim sizce ben kafam çok karışık

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle cinsel yönelimlerin, cinsiyet kimliklerinin veya cinsiyet ifadelerinin sürekli değişebileceğini, sabit bir yapıda olmadığını ve akışkan olduğunu söylemekle başlamak iyi olabilir. Dilersen öncelikle buradan ilişkiler çeşitlidir blog yazımızı da okuyabilirsin.

Cinsel yönelim kişinin hangi cinsiyete yönelik cinsel ve duygusal çekim duyduğuyla ilgili bir özelliktir. Farklı cinsel yönelimlerin varlığı insan cinselliğinin çeşitliliğinin doğal bir sonucudur.

Kişiler kendi yönelimlerini veya kendilerini nasıl tanımlayacaklarını bilmiyor olabilir. Eğer bu şekilde hissediyorsan bunun yaygın olduğunu ve yalnız olmadığını bilmeni isteriz. Cinsel yönelimlerin hiçbiri diğerinden daha doğal, daha sağlıklı, daha üstün, daha “normal” değildir. Her tür cinsel yönelimle ilgili genel kabul cinsel yönelimin bir seçim/tercih sonucu olmadığıdır, zira bireyler hayatlarının herhangi bir döneminde hangi cinsiyetten kişilerden hoşlanacaklarına, aşık olacaklarına, cinsel olarak uyarılacaklarına karar vermezler. Örneğin; senin sorunda da belirttiğin gibi bazen cinsel olarak çekim duyduğumuz cinsiyetler ile romantik olarak çekim duyduğumuz cinsiyetler farklı olabilir.

Cinsel yönelimini bilememe yaygın bir durum olmakla beraber bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Bazı insanlar için cinsel yönelimlerini anlamak yıllar hatta bir ömür boyu sürebilir. Çoğu zaman insanlar bir süre “sorgulama” sürecinde olduğunu veya cinsel yönelimi tanımlamak için kullanılan etiketlerin hiçbirinin kendilerine uymadığını fark eder. Bazı insanlar uygun olup olmadığını görmek için yakın bir tanımı deneyebilir ve uymuyorsa başka bir tanımla değiştirebilir. Tek bir tanım üzerinde karar vermek zorunda değilsin ve gelecekte bir gün şimdi hissettiğinden daha farklı hissedebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp