Soru :

Sevgilim benimle sevişmek istiyor ama ben hazırım ancak ne zaman yakınlaşsak benimki iniyor. Ne kullanmak iyi olur

Cevap :

Merhaba,

Seks sırasında ya da öncesince ereksiyon kaybı, erektil disfonksiyon veya diğer adıyla sertleşme bozukluğunun (SB) son derece yaygın bir belirtisi olabilmektedir. Birçok kişi SB’yi, uyarılma durumlarında bile tamamen ereksiyon olamama hali ile ilişkilendirir. Gerçekte, sertleşme bozukluğunun boyutu değişebilir. Cinsellik esnasında ereksiyon kaybı yaşamak oldukça normaldir. Bu mutlaka erektil disfonksiyonun olduğu anlamına gelmez. Çoğu zaman, ereksiyon kaybı, tutarlı veya fark edilir hale geldiğinde sertleşme bozukluğu haline gelir. Sertleşme bozukluğu, bazıları psikolojik, bazıları fiziksel olmak üzere çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlişki sırasında ereksiyon kaybı stresli ve endişe verici bir deneyim olabilir. Ama aynı zamanda oldukça da normal bir durumdur. Hemen hemen penisi olan herkes bunu hayatının bir noktasında deneyimlemektedir ve utanılacak bir şey değildir.

Eğer, yaşadığınız durum  yukarıda bahsedilen tanımlara uyuyor ise olası tedavi yöntemlerini konuşmak üzere bir sağlık uzmanına başvurabilirsiniz. Erken boşalma ve ereksiyon sorunları  birçok etkene bağlı olarak görülebildiği için tedavi yöntemleri de çeşitlenebilmektedir. Erken boşalma için yaygın tedavi seçenekleri arasında davranışsal teknikler, ilaçlar ve danışmanlıklar yer almaktadır.

Ek olarak sertleşmede sorunlar, bazıları psikolojik, bazıları fiziksel olmak üzere çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik nedenler arasında kaygı, depresyon, stres ve özgüven eksikliği bulunur. Daha genç kişiler için, cinsel performans kaygısının (cinsel aktivite öncesinde ve sırasında kişinin rahatsız hissetmesine neden olabilecek bir tür kaygı) ereksiyonu etkileme durumu oldukça yaygındır.

Sertleşme bozukluğunun psikolojik boyutunun birçok nedeni olabilir. Bunlar, cinsel sağlık ile ilgili bilgi erişiminin olmaması, cinsel deneyimsizlik ile ilgili olabileceği gibi aynı zamanda kişilerin sosyal yaşamlarındaki sıkıntıların yansıması ile de alakalı olabilir. Bununla beraber en yaygın nedeni ise performans kaygısı olarak bilinmektedir ki bunu “cinsel ilişkiye başlamadan önce sertleşmenin olup olmayacağı ile ilgili aşırı bir kaygı ve endişe duymak” şeklinde de tanımlayabiliriz.

Partnerler arası cinsellik birçok dinamikten etkilenmekte ve bu doğrultuda partnerlerin cinsellikle ilgili tutum ve davranışları ile cinsel istek ve çekimleri de farklı olabilmektedir. Burada önemli olan partnerle güvenli iletişimin sağlanabilmesidir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak birbirinin duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini herhangi bir tarafı yargılamadan, rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra, cinsel deneyimlerde geri bildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ve aynı zamanda sorun olarak görülen davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak deneyimlenen cinselliğin daha keyifli olmasına olanak sağlar.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp