Soru :

Merhaba, daha önce hiç mastürbasyon yaparken boşalmadım, ne kadar zevk alsam hayatımda hiç boşalmadım sorunun mastürbasyonda mı yoksa benle ilgili sağlıksal bir problem mi olduğunu merak ediyorum. Yakın çevremdeki arkadaşlarımda hiç böyle bir problem görmedim, bunun hakkında endişeliyim. Not: Daha önce cinsel ilişkiye hiç girmedim.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğu değil, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz.

Yaşadığın durum senin bireysel mastürbasyon deneyimin ve haz alış biçimi ile alakalı olabileceği gibi, bireysel ve toplumsal farklı faktörlerin kesişiminde çeşitli cinsel mit, değer ve alışkanlıklarla da ilişkili olabilir. Mastürbasyon ve orgazm boyutlarında mastürbasyon deneyimlerinin çeşitliliğine vurgu yapabiliriz. Bireysel haz alma şeklin ve dolayısıyla  mastürbasyon deneyimleri herkes için biriciktir. Mastürbasyon, en temel haliyle kendi bedenlerimizle kendi zevkimizi ve rahatlığımızı aramakla ilgilidir. Bu da, zevkli ve rahat hissetmediğimiz herhangi bir şey varsa, bunu yapmak zorunda olmadığımız anlamına gelir. Tıpkı bir cinsel partnerle fiziksel ve duygusal olarak iyi hissetmediğimiz herhangi bir şeyi yapmak zorunda olmadığımız gibi. Sonuç olarak, mastürbasyon yapmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur.

Orgazm deneyimleri çeşitlidir. Kişiler bir çok şekilde orgazm deneyimleyebilir. Bunlar dokunarak, dokunmayarak veya sürtünerek olabilir. Ancak burada kritik olan kişinin istediği deneyimleri yaşayabilmesidir. Orgazmın farklı yöntemlerini keşfetmek eğlenceli ve zevkli olabilir. Orgazm deneyimlerine dair farklı okumalar yapmak, alışılan davranışlara ek olarak mastürbasyon deneyimlerini çeşitlendirmek farklı yollarla orgazm deneyimlemek için faydalı olabilir.

Mastürbasyon, cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Bedenini tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Aynı zamanda mastürbasyon stresi azaltmak için iyi bir yöntem olabilir. Mastürbasyon güvenli ve zevkli olmasının yanı sıra, başkalarının seni nasıl memnun edebileceklerini bilmelerini sağlamak için kendini nasıl memnun edeceğini bilmene yardımcı olur. Bedenini ve seni cinsel olarak iyi hissettiren şeyleri tanımanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığın için de faydalı olabilir.

Orgazm olmak zaman alabilir ancak bu durum seni rahatsız etmeye başlarsa veya ilişkilenmelerini ve cinsellik deneyimlerini etkilemesi durumunda bir sağlık uzmanına (jinekolog, ürolog, cinsel terapist) danışman en güvenilir ve sağlıklı sonuç olacaktır. İstersen buradan mastürbasyonla ilgili blog yazımızı da okuyabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp