Soru :

Kendimi toplumun baskısı, aile baskısı vs. olmadan kendime evet, ben kadınım diyebiliyorum ama nedense göğüslerimle rahat hissedemiyorum. Mesela belirgin olmasınlar diye daha bol giysiler giymeyi tercih ediyorum yada sütyen yerine sporcu atletleri giymeyi tercih ediyorum. Yani çok büyük olduklarınıda düşünmüyorum ama nedense bazenleri içimden keşke olmasalardı diyorum belki biraz bencilce olabilir ama göğüslerim olmasa daha huzurlu ve özgüvenli olabileceğime inanıyorum. (bu arada lezbiyenim ve bununla ilgi olduğunu sanmıyorum ama yinede yazmak istedim)

Cevap :

Merhaba,

Bir çok kişi cinsiyetinden, cinsiyet kimliğinden veya cinsel yönelimden bağımsız olarak kendi bedeniyle ilgili ile dönem dönem hoşnutsuz hissedebilir. Bedenle ilgili hoşnut olmama hali  birçok nedenden kaynaklı olabilmektedir. Örneğin, ergenlik döneminde bir çok kişi değişen fiziksel yapısal özellikleri ile ilgili çeşitli duygu durumları yaşayabilirler. Bu dönemde sadece fiziksel değişimler değil, aynı zamanda psikososyal ve cinsel açıdan  da değişimler yaşanır. Bu da gelişimin doğal ve olağan bir akışıdır. Dolayısıyla bu değişimler bedenle olan ilişkimizi oldukça etkileyebilmektedir. Dilersen ergenlikle beraber bedende ne gibi değişimlerin yaşandığına dair detaylı bilgiyi Bedenim bilgi oturumundan edinebilirsin. 

Bir çok kişi memeleri konusunda yaşamın çeşitli dönemlerinde rahatsız hissediyor olabilir. Kimileri boyutundan, kimileri şeklinden rahatsızlık duyarken, kimileri de senin de bahsetmiş olduğun gibi var olmasından rahatsızlık duyabilirler. Ancak burada önemli olan, tüm bedenlerin biricikolduğunu olduğunu hatırlamanın önemli olduğudur. Ancak kimi durumlarda memlerinden mutlu olmama durumu kişinin kendisini tanımladığı cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle de ilişkili olabilmektedir. Ancak hatırlatmak gerekir ki, bunlar da sabit kavramlar olmamakta,  kişilerin yaşamları boyunca değişen, akışkan bir boyutta olabilmektedir.

Dilersen kendine zaman tanıyabilir, bedenin olağan değişikleri ilgili bilgi oturumunu inceleyerek bilgi edinebilirsin. Eğer memelerinle ilgili bahsettiğin durum seni hala rahatsız hissettiriyor ve bu konu seni oldukça endişelendiriyorsa, konuşabileceğini düşünüyorsan önce ebeveynlerinle konuşmak gerekirse güvenilir bir uzman desteği almak senin için faydalı olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp