Soru :

Merhabalar, 4 yıllık bir ilişkim var. Bir kaç kere seks denemesinde bulunduk.Fakat istemsiz olarak katılıyorum ve aşırı derece se acı çekiyorum.Sevfilime güvenim tam aslında kendimi de artık hazır hissediyorum fakat neden yapamadığımız bir türlü anlamıyorum.Acaba ilişkiye girmeyi kolaylaştıracak yollar var mı ve ya kendimi daha rahat hissetmem için ne yapabiliriz.

Cevap :

Merhaba,

Kişinin cinselliğe hazır olması pek çok faktörden etkilenmektedir. Partnerler arası cinsellik birçok dinamikten etkilenmekte ve bu doğrultuda partnerlerin cinsellikle ilgili tutum ve davranışları ile cinsel istek ve çekimleri de farklı olabilmektedir. Burada önemli olan partnerle güvenli iletişimin sağlanabilmesidir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak birbirinin duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini herhangi bir tarafı yargılamadan, rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair  yanlış inanışların varsa, partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra, cinsel deneyimlerde geri bildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ve aynı zamanda sorun olarak görülen davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak deneyimlenen cinselliğin daha keyifli olmasına olanak sağlar. Cinsel ilişki öncesi ne yapmak istediğini, sınırlarının neler olduğunu, endişelendiğin şeyleri, güvenli cinsellik yaşadığından nasıl emin olacağını düşünmeye vakit ayırmak istediğin deneyimleri yaşayabilmeyi kolaylaştırabilir.

İlk cinsellik ile ilgili sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ise ilgili bilgi oturumuna buradan ulaşabilirsin. Eğer hazır olduğunu düşünüyorsan ancak yine de cinsel ilişki esnasında acı hissediyorsan bu konuyu bir uzmanla görüşmen de iyi olabilir.

Bunun yanı sıra, bahsetmiş olduğun acı hissi de birçok faktöre bağlı olabilir. Kesin nedeni budur demek imkansız olsa da, nedenleri arasında vajinismus da yer alabilir.  Vajinismus, vajinal cinsel ilişki denendiğinde, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Kasılmalara, cinsel ilişkiye ilişkin korkular, kaygılar eşlik edebilir. Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılma bilinçli olarak yapılmaz. Kasılmalara, bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir. Çoğunlukla bu durum cinsel ilişkiyi imkansız kılar, bazı kişilerde ise zorlamayla cinsel ilişki gerçekleşse de cinsel ilişki ağrılı ve acılı olarak sürebilir. Senin tanımladığın durum için kesinlikle vajinismustur ya da değildir diyemeyiz, ancak endişelerin varsa bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp