Soru :

Merhaba benim birkaç adet sorum olacaktı: 1-) Mastürbasyon sonrası testislerde ağrı neden olur? 2-) Vazelin ile mastürbasyonda bir sorun olur mu? 3-) Boşaldıktan sonra gelen spermlerin sarı renkte olması, boşalırken bitiş noktalarında şeffaf sıvı gelmesi nedir? Bir sorun var mı? 4-) bir günde birden fazla kez mastürbasyon yapmakta sakınca var mı?

Cevap :

Merhaba,

  1. Mastürbasyon sonrasında testislerde hafif bir ağrı hissedilmesinin bir çok nedeni olabilir. Ancak tam olarak bu ağrının testislerde mi yaşandığını tespit etmek de önemlidir. Boşalmadan sonra kaslarda hafif bir ağrı normaldir. Ancak bahsettiğin durum testislerde gerçekleşen bir ağrı ise bunun çeşitli nedenleri olabilmektedir. Eğer bu durum sık sık deneyimlediğin bir durum ise bir sağlık uzmanına danışman faydalı olabilir.
  2. Vazelin ve benzeri ürünler mastürbasyon için kullanılabilmektedir. Ancak vazelin gibi ürünler kayganlaştırıcı amaçlı üretilmediği için ciltte çeşitli reaksiyonlara neden olabilmektedir. Penis gibi dış genital organlar için çok bir sorun oluşturmasa da iç temas için özellikle önerilmemektedir. Yine de vazelin yerine su bazlı kayganlaştırıcılar mastürbasyon için önerilmektedir.
  3. Spermler meni sıvısının içinde gözle görülmeyen hücrelerdir. Boşalmada dışarı çıkan sıvı meni sıvısıdır ve içerisinde sperm hücreleri bulunmaktadır. Doğalında beyaz veya beyazımsı-gri renkte olan meni sıvısının bazen sarı renkte olması her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Meni sıvısının sarı renkte olmasının birçok nedeni olabilmektedir. Bunlar ciddi sağlık bir sorunu göstergesi olabileceği gibi, cinsel yolla aktarılan enfeksiyon,  idrar kalıntısı, beslenme, alkol, sigara kullanımı gibi çeşitli nedenlerleden de kaynaklanabilmektedir. Eğer bu durum kendiliğinden geçmeyen ve belli süredir devam eden bir durum ise bir sağlık uzmanına danışmak gerekmektedir.
  4. Mastürbasyon, cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Bedenini tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Aynı zamanda mastürbasyon stresi azaltmak için iyi bir yöntem olabilir. Bazı insanlar sık sık – her gün, hatta günde bir kereden fazla – mastürbasyon yapar. Bazı insanlar haftada bir, birkaç haftada bir veya arada bir mastürbasyon yapar. Bazı insanlar mastürbasyon yapmaz ve bu da sorun değil. Bunların hepsi son derece normaldir. Mastürbasyon ancak kişinin, sorumluluklarının veya sosyal hayatının önüne geçerse “fazla” olabilir. Eğer bu senin için bir sorunsa, bir danışman veya terapistle konuşmak iyi gelebilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp