Soru :

Merhaba. Erkek arkadaşımla korunmalı birlikteliğimizin ardından vulvamda kaşıntı meydana geldi zaman zaman da yanma hissi oluyor. Korunmasız herhangi bir şey yaşanmadı. Kulladığımız kondom markasını ve tipini daha önce de kullanmıştık bir sıkıntı olmamıştı ama kondoma alerjik reaksiyon göstermiş olmam mümkün mü?

Cevap :

Merhaba,

Genital bölgedeki kaşıntının birçok nedeni (cilt tahrişi, alerji, enfeksiyon vs.) olabilir. Bu konuda emin olmanın tek yolu bir sağlık uzmanına danışmak olacaktır.

Bazı cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların korunmalı cinsel ilişkilerde dahi aktarılma ihtimali vardır. Örneğin, kasıt biti, bazı mantarlar bunlardan bazılarıdır. Bunlar da genital bölgede kaşıntıya neden olabilmektedir.

Kişilerin herhangi bir kondom türüne alerji olması mümkün bir durumdur ve en yaygın kondomlar lateks kondomlardır. Birçok insanın latekse karşı alerjisi olabilir. Lateks alerjisi cinsel ilişkiden sonra sık sık ve açıklanamayan kaşıntı reaksiyonu şeklinde kendini gösterebilir. Ek olarak, kondomlarda bulunan kayganlaştırıcılar da kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Dolayısıyla, kaşıntının bir çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenle eğer kaşıntı devam ediyor ve seni rahatsız hissettiriyorsa bir sağlık uzmanına başvurmak faydalı olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp