Soru :

merhabalar, benim sorum klitoral orgazm ile ilgili. masturbasyon ile hep klitoral orgazm yaşadım fakat cinsel birlikteliklerimde bunu yaşayamıyorum. ne oral ile ne de farklı bir şekilde. bu neyle alakalı olabilir, bunu yaşamak için herhangi bir tüyo var mıdır?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Aslında önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğundan ziyade, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. 

Yaygın olarak bilinen aksine, orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler klitoris dışında da farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek önemlidir. Bu noktada partnerle iletişim ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilmemiz orgazm için önemlidir. Burada önemli olan konu ise klitorisin sadece dışardan görünen kısmının değil, kişinin onayı dahilinde ve zevk alacağı şekilde bölgesel uyarılması gerektiğidir. Ayrıca, klitoral uyarılma yöntemleri kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu nedenle hangi şekilde klitoral uyarılmadan zevk aldığını keşfetmek önemli bir adım olabilir. Kişi bunu hem mastürbasyonla hem de partner ile iletişim kurarak/paylaşarak keşfedebilir. Özellikle mastürbasyon cinsellikte nelerden zevk aldığımızın, bedenimizin hangi bölgelerinden uyarıldığını keşfetmenin en iyi yöntemlerinden birisi olabilmektedir.  İstersen buradan mastürbasyonla ilgili blog yazımızı da okuyabilirsin.

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde dahil olan kişiler için, karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilere saygı duyulması önemlidir. Cinsellikte kişilerin, kendi isteklerini, nelerden haz aldıklarını ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilecekleri alanların oluşturulması önemlidir. Bunun yanı sıra, cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olabilmektedir. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Bazı okumalar ve belgeseller de faydalı olabilir. Önümüzdeki zamanlarda bu konudaki kaynakların yer aldığı bir blog yazısı yayımlamayı planlıyoruz. Ancak şu an örnek olarak; Yaşasın Orgazm kitabı ya da Hazzın İlkeleri gibi belgeselleri önerebiliriz. Bunlara ek olarak, güvenli ve zevkli bir cinsellik için Güvenli Cinsellik ve Onay bilgi oturumuna da buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp