Soru :

2-3 defa ilişkiye girdim fakat kan gelmedi. Eşimde daha önce yapmışım gözü ile bakyor bu konu hakkında ne yapmam lazım

Cevap :

Merhaba,

İlk ilişkide kan gelmesi genellikle vajinal zar (yaygın bilinen adıyla kızlık zarı) ile ilişkilendirilmektedir. Ancak yaygın olarak bilinenin aksine herkes ilk ilişkide kanama yaşamaz. 

Vajinal zarın yapısı kişiden kişiye değişebilir ve hatta bazı bedenlerde vajinal zar bulunmaz. Vajinal zar, vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, aslında anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Bunun yanı sıra, her bedende vajinal zar bulunmayabilir. 

Cinsellik sonrası kanama yeterince kayganlığın olmaması, zorlama vb. sebeplerle olabilmektedir. Ek olarak,  bazı durumlarda vajinal zar esneyebilir veya gerilebilir. Bu durum, hafif kanamaya neden olabilir, ancak bu durum doğrudan vajinal zarın zarar gördüğü anlamına gelmez. Kanama durumunda eğer hafif kan damlasından daha fazlasını fark edersen veya iki günden uzun süren rahatsızlık yaşarsan, bir sağlık uzmanına başvurman iyi olabilir.  . Ek olarak, dilersen ilk cinsellik ile ilgili detaylı okuma için daha önce yayınladığımız “İlk Cinsellik” blog serisiniinceleyebilir ve bu bilgileri eşinle de paylaşabilirsin;

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp