Soru :

Daha önce 2 kere cinsel birliktelik yaşadım yine istekli değildim aslında zevk aldim ama zevk aldığımı belli edemedim uzun sürmedi ben devam etmek istemedim ve canım acır diye odaklanamadim. Bı erkekle yakınlaşsam bile onu rahatlatiyorum ama bana dokunmasını fazla istemiyorum . Biriyle kalsam dönüp uyusa canım yine bişey yapmak istemez ben adım atmam .Normalde bi erkek bana yakınlaşma öpmek sarılmak istediği zaman canım istemiyor yada ben o yakınlaşmadan asla yakınlaşmayorum cilve yapamıyorum . Nedeni ne olabilir? Doktora gitmek istiyorum hormon testi yapmak için ama hangi bölüm bakıyor yada normal hormon testinde cinsellikle alakalı bir problem varsa çıkıyor mu onun için ayrı tahlil mi yaptırmam gerekiyor ? Aile hekimi yapar mı acaba

Cevap :

Merhaba,

Cinselliğimiz, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Dolayısıyla herkesin cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı ve şekli farklılaşabilir. Önemli olan, cinselliği belirli bir tekniği ve belirli zamanının olmadığını hatırlamaktır. Cinsellik, en temelinde dahil olan kişilerin keyifli ve haz veren bir deneyim yaşaması ile ilişkili bir süreçtir. Ancak bunun ötesinde cinselliğimiz ve cinselliğe yönelik algılarımız ve tutumlarımız, içerisinde bulunduğumuz toplum, çevre ve kültür gibi çoklu etkenlerle de şekillenir.Bu durum ise deneyimlediğimiz cinselliğin tatmin ve memnuniyet oranını şekillendirmektedir.

Öncelikle, soruna detaylı cevap oluşturmadan önce, cinsel istek ve cinsel çekim arasındaki farkı da belirtmek isteriz. Cinsel istek, bir kişinin cinsel pratiklere karşı duyduğu içsel arzuyu ifade ederken, cinsel çekim ise bir kişinin başka bir kişiye duyduğu ilgi ve çekim duygusunu ifade eder. Cinsel istek, cinsel dürtülerin ortaya çıkmasıyla, hormonal, psikolojik ve duygusal faktörlerin etkileşimiyle oluşabilir. Cinsel çekimi ise kişinin cinsel tercihlerine, yönelimlerine, kültürel ve sosyal faktörlere, deneyimlere ve kişisel zevklere bağlı olarak değişebilir. Yani ikisi birbirinden farklıdır ve cinselliğe yönelik istek her zaman cinsel çekimin yaşanacağı anlamına gelmeyebilir. Hatta bazı kişiler cinsel istek duymalarına rağmen herhangi bir cinsel çekim hissetmeyebilir. Burada kişilerin, ilişkilenmelerin ve deneyimlerin biricik olduğunu hatırlamak önemlidir. İstersen ilişkiler çeşitlidir blog yazımızı buradan okuyabilirsin. Cinsel istek ve cinsel çekim arasındaki farkı anlamak, kişilerin kendi cinsel deneyimlerini ve ilişkilerini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. 

Bu bilgiler doğrultusunda, cinsellik deneyimleri farklılaşabildiğini söyleyebiliriz. Bazen cinsellik deneyimleri bazı kişiler için acı verici olabilir. Ancak cinsellik acıdan ziyade zevkle ilişkili bir deneyim olmalıdır. Cinsellik esnasında veya sonrasında acı hissetmenin hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri olabilir. Eğer bu ağrılar belli bir süredir devam ediyor ve yaşam tarzını, ilişkilerini etkiliyorsa alanında uzman (cinsel terapistler ve uzman psikologlar) birilerinden destek almak faydalı olabilir. Bu konuda cinsel terapistleri tercih etmek iyi bir seçenek olabilir. Cinsel terapi sürecinde, cinsel deneyimlerin, hislerin ve düşüncelerinle ilgili daha ayrıntılı bir konuşma yapabilirsin. Dilersen cinsel terapist listesi için buradan yaşadığın bölge özelinde listeleri inceleyebilirsin.

Buna ek olarak, sorunda da belirtmiş olduğun hormon testlerini jinekoloji bölümünde yaptırabilirsin. Fakat bu test sonuçları cinsel pratiklerdeki tutum ve davranışlara yönelik sonuçlar veremez, daha çok fizyolojik süreçlere dair bilgi almamızı sağlar.

Son olarak, partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde dahil olan kişiler, karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilere saygı duymalıdırlar. Kişilerden herhangi birisi istemediği ve zevk almadığı/alamayacağı bir davranışa zorlanmamalıdır. Cinsellikte kişilerin, kendi isteklerini, nelerden haz aldıklarını ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilecekleri alanların oluşturulması önemlidir. Buna yanı sıra, cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olabilmektedir. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Bununla beraber Güvenli Cinsellik ve Onay başlıklı bilgi oturumuna bakabilir, cinsellik ve cinsel hazla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp