Soru :

Merhaba ben hiç cinsel ilişki yaşamadım erkek arkadaşımla sadece ön sevişme geçiyor aramızda. Beni bugün kucağına aldığında sürtünme yaşandı. Çok hafif belli belirsiz kan geldi kızlık zarı zarar görmüş olabilir mi ?

Cevap :

Merhaba,

Okşama, bastırma, sürtünme gibi cinsel davranışların vajinal zarı (kızlık zarı) etkilemesinden bahsetmek oldukça zordur. Vajinal zarın yapısı kişiden kişiye değişebilir ve hatta bazı bedenlerde vajinal zar bulunmaz. Vajinal zar, vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, aslında anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Bunun yanı sıra, her bedende vajinal zar bulunmayabilir. 

Cinsellik sonrası kanama yeterince kayganlığın olmaması, zorlama vb. sebeplerle olabilmektedir. Ek olarak,  bazı durumlarda vajinal zar esneyebilir veya gerilebilir. Bu durum, hafif kanamaya neden olabilir, ancak bu durum doğrudan vajinal zarın zarar gördüğü anlamına gelmez. Kanama durumunda eğer hafif kan damlasından daha fazlasını fark edersen veya iki günden uzun süren rahatsızlık yaşarsan, bir sağlık uzmanına başvurman iyi olabilir.  . Ek olarak, dilersen ilk cinsellik ile ilgili detaylı okuma için daha önce yayınladığımız “İlk Cinsellik” blog serisini inceleyebilirsin;

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp