Soru :

Ya benim eski sevgilimin daha önceki ilişkisinde aşık olduğu kadın onu aldattı bu yüzden güven ve bağlanma problemi vardı ve geçen 3 yılda biz sevgili olamdik bu sebebi yüzden sonra saçma sapan bı mevzu yüzünden ayrıldık 6 ay sonra yazdı senle korkularımı aşmak istiyorum ama çevrende saçma sapan çok erkek var birlikte olmamız için senin çevreni duzeltmen lazım dedi kabul ettim neyse bir gün kız arkadaşım okeye çağırdı ama kız arkadaşımın erkek arkadaşı da gelecekti bende sevgilime söyledim cevap vermedi okeyde başka bir erkek geldi benim o kişiden haberim bile yoktu neyse sevgilimi aradım cevap vermedi benim numaramı sildi arkadaşlarımda onu taniyordu onlar ulaşmak istedi çünkü mesajlarıma bile cevap vermiyordu kız arkadaşlarım yeminler etti kimse yoktu diye ama o emin olmak için başkasını göndermiş o yüzden bana karşı güven problemi oluştu ama sonradan barıştık bu en sonki olayda ise Batman’a gitmeden önce onunla buluşmak vardı gideceğimi de biliyordu ama buluşma teklifi etmedi bende aradım okeydeyim dedi çok sinirlendim telefonu suratına kapattım Hazal aradı beni bare yanımıza gel memlekete gitmeden seni görelim dedi bende gittim ve o sırada erkek arkadaşımda okeydeydi ve Hazal onların yanında normal erkek arkadaşlarıda vardı bende eğer o masaya oturduğumu görürse aramızda daha büyük sıkıntılar olacağını düşündüğüm için eşya bırakmaya gittiğimi söyledim o da yalan soyledigimi anladı bende 1 hafta boyunca sürdürdüm. bu yalanı düzeltmek için buluşalım dedim kabul etti buluştuk ama çok kotu geçti üstelik arkadaşımla tartıştılar ve beni tamamen sildi ve 5 gün sonra sevgili yaptı ben bilmiyordum arkadaşımla tartıştıktan bı hafta sonra olanları anlattim yalan soylediğimi onu kaybetmemek için aramızda sıkıntı çıkmasını istemediğim için yalan söylediğimi söyledim ama düzelmedi kendimi çok suçlu hissediyorum ne yapmalıyım

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle bize ulaştığın için teşekkür ederiz.

İlişkiler karmaşıktır ve bazen yanlış anlaşılmalar ve güvensizlikler söz konusu olabilir. Ancak, önemli olan, bu tür durumları çözmek için açık ve dürüst bir iletişim kurabilmektir. Bu da ancak partnerlerin karşılıklı çabasıyla mümkün olabilir.

Bir önceki ilişkide meydana gelen güvensizlikler, yeni ilişki ile ilgili olmamaktadır. Kişiler önceki ilişkilerinde yaşadıklarını, yeni ilişkilerine de taşıyabilirler. Ancak bunun sorumluluğu güven problemi yaşayan kişidedir. İlişkilerde kişilerin kendileri ile ilgili yaşadıkları problemlerin yükünü paylaşmak zor olabilmektedir. Bu noktada güvenli ilişkiler üzerine düşünmek ve yaşadığın ilişkiyi, isteklerini ve hissettiklerini bu bağlamda düşünmek önemli olabilir. Güvenli ilişkilerin önemli bir unsuru kişilerin kendi istedikleri ve sevdikleri şeyleri yaparak, arkadaşlarından, hayallerinden, hobilerinden ödün vermek zorunda bırakılmadığı ilişkiler içerisinde güvenli bir şekilde konumlanabilmeleridir. Yaşadığın durumda suçlu hissettiğini belirtmişsin. Ancak güvenli ilişkilerde iletişimde öznelerin hissettikleri ve yaptıkları arasında çelişki yaşamıyor ve bunun için kötü hissetmiyor olması gerekir. Güvenli ilişkilerle ilgili buradan blog yazımızı okuyabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp