Soru :

Yıllardır ülkemizde cinsellik öcü gibi görüldüğü için belki de yanlış bilgilerden dolayı cinsellikten hep korktum. İlk cinsel deneyimin çok acı yaşattığı, bazen kanamanın fazla olması vs vs. Bir çok araştırma yaptım doğrusunu da biliyorum kanama olmayabilir, yeterince hazırsan canın yanmayabilir fakat ben hala ilk cinsel deneyimden korkuyorum. Bazen mastürbasyon yaparken vajina kasları gevşeyip kasılıyor, kasıldığı sırada da bazen acı hissediyorum ve bunun cinsel ilişki sırasında daha şiddetli şekilde yaşanmasından korkuyorum. Vajinismus mu acaba bunu da bilmiyorum.

Cevap :

Merhaba,

Birçok insanın cinselliği yaşamadan önce biraz gergin hissediyor olması da oldukça yaygındır. Aslında, daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin hissetmek doğaldır. Ancak bu gerginliğin, korku ve panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olması önemlidir. İlk kez cinsellik yaşamak, endişe veya sıkıntıya neden olan bir şey değil, yapmak istediğin ve yapmak için heyecanlı hissettiğin bir şey olmalıdır.

Korku ve endişe hissettiren bir davranışı gerçekleştirmek her zaman kolay olmayabilir. Doğru bilgiye erişmek önemli bir adımdır ancak her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Tam olarak nedenini bilemesek de bazen bize kusurlu ve eksik hissettiren, korku ve endişe yaşatan düşüncelerimiz olabiliyor. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir. Cinsellikle ilgili pratiğe yönelik okumalar yapmak, olası partner ve/veya partnerlerle açık iletişimi sağlayabilmek, gerekli görürsen de danışmanlık hizmeti almak senin için faydalı olabilir. İlk cinsellik ile ilgili sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

Vajinismus, vajinal cinsel ilişki denendiğinde, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Kasılmalara, cinsel ilişkiye ilişkin korkular, kaygılar eşlik edebilir. Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılma bilinçli olarak yapılmaz. Kasılmalara, bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir. Çoğunlukla bu durum cinsel ilişkiyi imkansız kılar, bazı kişilerde ise zorlamayla cinsel ilişki gerçekleşse de cinsel ilişki ağrılı ve acılı olarak sürebilir. Senin tanımladığın durum için kesinlikle vajinismustur ya da değildir diyemeyiz, ancak endişelerin varsa bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp